HDP'den yıldönümü olan 12 Eylül darbesine dair yapılan açıklamada, "Türkiye halklarının kâbusu haline gelen cuntacı zihniyetin ve darbe mekaniğinin ortadan kaldırılmasının yolu Kürt sorununun demokratik çözümü ve yeni yaşamın inşasındadır" denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 12 Eylül darbesinin 41’inci yılına ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Darbecilerin hayalleri iktidarın icraatları olarak karşımıza çıkıyor” başlıklı açıklamada, darbenin etkilerinin halen sürdüğüne vurgu yapıldı.

Açıklamada, darbeden bu yana Anayasa'nın hiçe sayılması, tek adam rejimi, temel hak ve özgürlüklerin pervasızca çiğnenmesi, yargısız infazlar, başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarına karşı devam eden hukuksuzlukların katmerleşerek devam ettiği belirtildi.

12 Eylül'ün karanlık döneminib arttığı vurgulana açılamada,  "12 Eylül darbesinin bugünkü aklı ve uygulayıcısı olan AKP-MHP iktidarının, siyasi bekası için demokrasi, adalet, özgürlükler ve barış taleplerini şiddetle bastırmakta, 12 Eylül’ün karanlık günlerini aratacak uygulamalara imza atmaktadır. Cuntacıların hayalini kurduğu bütün hukuk dışılıklar bugün AKP-MHP iktidarının icraatları olarak karşımıza çıkmaktadır" ifadesi kullanıldı. 

'HALKIN ORTAK MÜCADELESİ SAĞLAYACAKTIR'

İktidarın, Türkiye’de Kürt sorununu çözümsüz bırakarak darbe mekaniğini işletmeye devam ettiği vurgulanan açıklama söyle: “Doğa talanı, emek sömürüsü, işsizlik, yoksulluk, kadın kırımı, sokak ortasında katledilen çocuklar, cezaevlerinde ölüme terk edilenler, belediyelerin ve milletvekilliklerinin gaspı ve kapatma davaları bugünkü darbe zihniyetinin ağır bilançosu olarak tarihin karanlık sayfalarında yerini aldı.Türkiye halklarının kâbusu haline gelen cuntacı zihniyetin ve darbe mekaniğinin ortadan kaldırılmasının yolu Kürt sorununun demokratik çözümü ve yeni yaşamın inşasındadır. Darbeci zihniyetle yüzleşmeyi halkların ortak mücadelesi sağlayacaktır. HDP olarak her alanda birlikte yürüteceğimiz ve halkların ortak iradesini hâkim kılacağımız mücadeleye bütün halklarımızı omuz vermeye davet ediyoruz. 41’inci yıl dönümünde darbeci zihniyeti bir kez daha lanetliyor, hayatını kaybeden yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz.”