Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Cumartesi Anneleri’nin 800’üncü haftasında gerçekleştirdikleri eylemlerine yapılan polis müdahalesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yapılan insanlık dışı saldırının AKP iktidarının çirkin yüzünü bir kez daha açığa çıkardığına dikkati çeken açıklamada, ”İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2018 yılında Cumartesi Annelerini terörist olmakla suçlayarak Galatasaray Meydanı’nı annelere ve ailelere yasaklamıştı. Eylemlerinin 800. Haftası’nda Meydan’a gelen annelere ve hak savunucularına yapılan çirkin saldırıyı asla kabul etmiyoruz. Meydana sadece karanfil bırakmak isterken polis saldırısında darp edilen ve gözaltına alınan üç kayıp yakını Maside Ocak, Hasan Karakoç ve Yaşar Aktaş derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.

 ‘MÜDAHALE FAŞİZAN POLİTİKALARIN SONUCUDUR’

İnsanlık adına utanç verici anların yaşanmasına neden olan zihniyeti kınadıklarını belirten açıklamada, ”Cumartesi Annelerine yönelik müdahaleyi AKP iktidarının topluma dayattığı faşizan politikaların bir sonucudur. Hiçbir şiddet amacı gütmeyen, tek dertleri kaybedilen yakınlarının akıbetini ortaya çıkarmak ve faillerden hesap sormak olan Cumartesi Annelerinin eylemi; hak, hukuk ve adalet arayışına dönüşmüş durumdadır. AKP iktidarının rahatsızlığı, Annelerin bu adalet ve hakikat arayışından kaynaklanmaktadır. İnfaz Yasası’yla katliam faillerini serbest bırakıp, evlatlarını, eşlerini, kardeşlerini arayan insanlara yaslarını tutabilecekleri bir mezar taşını çok görüp pervasızca şiddet uygulayan bir iktidarla karşı karşıyayız” ifadeleri yer aldı.

‘ANNELERİN SESİNİ KISAMAYACAKSINIZ!’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Kötülüğü göstererek iyi olanı hedefleyen Cumartesi Annelerine yapılan bu çirkin müdahale AKP iktidarının uzunca bir zamandır örgütlediği mutlak kötülüğün kristalize olmuş halidir. AKP iktidarı insanlık onuruyla bağdaşmayan bu saldırı ile gerçeğin en büyük düşmanı olduğunu da göstermiştir. Bu yüzden, ablukaya alınan Galatasaray Meydanı değil, iktidarın kendini hapsettiği yalnızlıktır. Cumartesi Annelerinin adalet ve hakikat mücadelesinde yanlarında olduğumuzu, cezasızlık politikalarının son bulması ve herkes için her yerde adaletin sağlanması için mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Cumartesi Annelerinin sesini kısamayacaksınız! Kaybedenler hesap verecek.”