HDP’nin 5’inci Olağan Büyük Kongresi’nin yapılacağı salonda hazırlıkların büyük bir kısmı tamamlanırken bugün partinin eşbaşkanları ile PM listeleri belli olacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bugün 5’inci Olağan Büyük Kongresi’ni Ankara Spor Salonu’nda düzenliyor.

Ankara Spor Salonu’nun dış cephesinde Kürtçe ve Türkçe pankartlar asıldığı belirtilirken ayrıca Arapça, Süryanice, Kurmanci, Ermenice, Kırmanckî, Türkçe, İngilizce ve Lazca dillerinde “Hoş geldiniz” pankartı asıldı.

Kongre “Çözüm Biziz, Sözümüz Var” sloganıyla yapılırken kongrede “Türkiye’nin temel sorunlarına çözüm” perspektifi sunulacağı aktarıldı.

HDP'nin bileşen partileri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), HDP'nin bileşeni olduğu 7’li ittifak, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA),  Gelecek Partisi, Saadet Partisi, Tek Parti, Sol Parti, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Kürdistan İttifak partilerinin temsilcilerinin yanı sıra Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Roboski, Sivas, Suruç ve Ankara, Konya, Gezi, Paris katliamlarında ve Cizre bodrumlarında katledilenlerin aileleri, Şenyaşar, Tahir Elçi, Medeni Yıldırım, Deniz Poyraz ve Garibe Gezer’in ailesi ile tutuklu siyasetçilerin aileleri; aydın, yazar ve sanatçıların da aralarında bulunduğu 400’ü aşkın kurum temsilcisi ve şahsiyet kongreye katılacak.

BİN 50 DELEGE OY KULLANACAK

Bin 50 delegenin oy kullanacağı kongrede, 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek ve 30 kişilik fahri Parti Meclisi (PM) üye listeleri ve Eş Genel Başkanlar seçilecek.

Kongrede farklı çevrelerden yazar, aydın, sanatçı, siyasetçinin yer alacağı geniş bir Danışma Kurulu da açıklanacak.