Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin düşürülmesi ardından HDP Merkez Yürütme Kurulu dün olağanüstü toplandı. 
 
HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında gerçekleşen toplantıda yapılan tartışmalarda, 3 ismin vekilliklerinin düşürülmesi hem Kürt halkının iradesine hem de tüm muhalefet güçlerine yönelik siyasi darbe olduğu değerlendirmesi öne çıktı.
 
HDP’nin 9 maddelik tutum belgesi ardından yaptığı ortak mücadele çağrısının bir kez daha önem kazanıldığının tartışıldığı toplantıda, tehdit ve baskının kayyım darbesinin devamı ve tüm demokrasi güçlerine yönelik olduğu vurgulandı.

‘ORTAK MÜCADELE’ 

Vekilliklerin düşürülmesiyle bir kez daha bazı çevreler tarafından tartışmaya açılan “Meclis’ten çekilme” tartışmalarının parti gündeminde olmadığı vurgulanan MYK’de, esas meşru olmayan gücün AKP-MHP iktidarı olduğu bir kez daha altı çizildi. Parti kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, yürütülen tartışmalarda iktidar, Meclis’i bağlamından kopararak, işlevsiz hale getirmek istiyor ve bu yüzden tüm demokrasi güçleri birleşerek, iktidarı düşürmesi gerektiği düşüncesi öne çıktı. 

MYK’de, “HDP’nin her koşulda temsil ettiği iradeye sahip çıkacağı ve mücadeleye her alanda devam edeceği” yönünde bir tutum sergilendi.

ANKARA’YA YÜRÜYÜŞ

“Siyasi darbe” olarak tanımlanan yönelimlere, HDP parti ve halk gücüyle direnecek. MYK’de, Türkiye’nin her yerinden Ankara’ya yürünmesi kararı alındı. MYK’de, “Darbeye karşı demokratik mücadele programı” bütün boyutlarıyla netleştirildi. “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” ile yapılacak Ankara yürüyüşünün hangi kentlerden başlatılacağı parti kurmayları tarafından tartışılıyor. Partinin yapacağı görevlendirmeler ardından HDP Sözcüsü Ebru Günay’ın önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyor.

DEMOKRASİ GÜÇLERİNE ZİYARET 

HDP, Meclis ve sokakta çeşitli eylem ve etkinlikler planlayacak. Ayrıca tüm demokrasi güçlerine halk iradesine sahip çıkma çağrısı yapılacak. Bunun için de siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin de yer aldığı bazı çevrelere ziyaretler gerçekleştirilmesi planlanıyor.