İktidara istifa çağrılarıyla başlayan eylemlere ilişkin güç ve eylem birliği çağrısı yapan HDK, birleşik bir halk hareketi ve örgütlenmesi yaratılması gerektiğini belirtti. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), ekonomik kriz ve kur artışına dönük ülke genelinde yayılan protestolara dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, iktidarın yarattığı krizi çözme gücünden yoksun olduğuna vurgu yapılarak, “Kapitalist egemenlik düzeninin ve mevcut faşist iktidar kurumsallaşmasının ürünü olan çoklu kriz gerçekliği, bütün boyutlarıyla ve pandeminin ağırlaştırdığı koşullar altında iç içe geçerek toplumsal ve siyasal yaşamı etkisi altına almayı sürdürüyor” denildi. 

BASKI İLE KRİZİ YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR

İktidarın savaş, baskı, “işgal”, milliyetçi, cinsiyetçi saldırılarla toplumu baskı altında tutarak krizi yönetmeye ve ömürlerini uzatmaya çalıştıklarının ifade edildiği açıklamada, “Ekonomik-mali kriz, toplumun en geniş ve yaygın kesimlerinin gündelik yaşamını derinden sarsan yıkıcı sonuçlar yaratıyor. İşçisi işsizi, emeklisi yaşlısı, köylüsü esnafı, kadını genci ve göçmeniyle sömürülen ve ezilen emekçi on milyonlarca insanın acısından ve çare arayışından söz ediyoruz” ifadelerine yer verildi.  

KİTLESEL VE ÖRGÜTLÜ HALK HAREKETİ

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Yoksulluk, açlık, işsizlik, evsizlik, pahalılık, borçluluk tepkilerinin, direniş ve isyanlarının ardı arkası kesilmiyor. Sokaklar, meydanlar, sanayi havzaları, tarım alanları, kampüsler ve okullar iş, aş, eşitlik, adalet, demokrasi ve özgürlük isteği ve talepleriyle harekete geçen halk kesimlerinin kesintisiz eylemlerine tanıklık ediyor. Son bir iki gündür pek çok ilde açığa çıkan ve sokaklara taşan demokratik ve fiili meşru protesto gösterileri, halk tepkisinin birleşik kitlesel ve örgütlü yönde bir halk hareketi olarak gelişme potansiyelini ve olanaklarına işaret ediyor.”

ÇAĞRI

Açıklamada gelişen bu durum karşısında HDK olarak tüm kesimleri birlikte hareket etme çağrısında bulunularak, “HDK olarak, tüm emek, demokrasi ve özgürlük güçlerine, kapitalizme ve faşizme karşı birleşik bir halk hareketi ve örgütlenmesi yaratmak amacıyla güç ve eylem birliği zeminlerinde ortaklaşmaya, birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.  Emekçi halklarımızın ve tüm ezilenlerin birleşik demokratik toplumsal ve siyasal gücünü açığa çıkarmak, ertelenemez acil sorumluluğumuz ve görevimiz olarak önümüzde durmaktadır. Halklarımızın bizlerden beklentisi de bu yöndedir. HDK olarak, bu yönlü her türden ilerleme çabasının, her türden meşru biçimler altında yürütülen birlik girişimlerin ve eylemsel ortaklıkların etkin öznesi olacağımızı belirtiyoruz” denildi.