Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Haziran 2022 Raporu'nu açıkladı.

Rapora göre geçtiğimiz ay 31 kadın cinayeti işlendi., 22 kadın da şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Haziran ayında en çok kadın cinayeti İstanbul'da işlendi. İstanbul'dan dört, Zonguldak'tan üç, Ankara, İzmir, Antalya ve Balıkesir'den iki, Adana, Bursa, Isparta, Malatya, Denizli, Manisa, Van, Edirne, Muş, Erzurum, Kayseri, Batman, Giresun, Kütahya ve Tekirdağ'dan da birer kadın cinayeti haberi geldi.

KADINLAR KİMLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınlar yine en yakınları tarafından öldürüldü. Haziran ayında öldürülen 31 kadının onu evli olduğu erkek, ikisi eskiden birlikte olduğu erkek, yedisi birlikte olduğu erkek, biri eskiden evli olduğu erkek, biri oğlu, dördü babası, biri akrabası ve üçü de tanıdığı bir erkek tarafından öldürüldü.

İkisinin ise faille yakınlığı tespit edilemedi.

KADINLAR EN ÇOK EVDE ÖLDÜRÜLDÜ

Geçtiğimiz ayki kadın cinayetlerinin büyük bölümü evlerde işlendi. Kadınların 23’ü evinde öldürüldü. Bu da geçen ayki tüm kadın cinayetlerinin yüzde 74'üne denk geliyor.

İki kadın sokak ortasında, biri de ıssız bir yol kenarında ve biri de rüzgar türbini arazisinde öldürüldü. 4 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilemedi. 

Geçtiğimiz ay öldürülen 31 kadından 11’i boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü.

İki kadın da ekonomik bahanelerle öldürüldü. 18 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünü tespit edilemedi.