Havai fişek fabrikasının sahiplerinden birine tutuklama

Sakarya’nın Hendek ilçesinde patlamanın yaşandığı havai fişek fabrikasının sahiplerinden Yaşar Coşkun tutuklandı

Güncel 08.07.2020 - 08:24 08.07.2020 - 08:24

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında geçen cuma günü 7 kişinin ölümüne neden olan  patlamayla ilgili Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında fabrikasının sahiplerinden Ali Rıza Ergenç Coşkun ve oğlu Yaşar Coşkun gözaltına alınmıştı.

BABA SERBEST, OĞLU TUTUKLANDI

Mahkemeye çıkan fabrika sahibi Ali Rıza Ergenç Coşkun adli kontrol şartıyla salıverilirken, oğlu Yaşar Coşkun'un ise tutuklanmasına karar verildi.

Fabrika müdürü H.A.V., ustabaşları E.Ö. ve A.A. ile fabrikanın sözleşmeli iş sağlığı ve güvenliği uzmanı A.B. dün adliyeye sevk edilerek çıkarıldıkları mahkemece tutuklannmıştı

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Soruşturma ile ilgili olarak Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı açıklamada bulundu. Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun imzası ile yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Fabrikada görev yapan ve tutuklanan şüphelilerin ve alınan 100’ün üzerindeki diğer çalışanların, birbiri ile örtüşen beyanları, bir bütün halinde değerlendirildiğinde; işverenin alınan bütün önlemlere uyulmasını temin etmek, geniş bir kontrol mekanizması kurarak, iş güvenliğini işçinin inisiyatifine ve özenine bırakmadan, tehlikelere karşı bilinçlendirmek, iş disiplinini sağlamak, iş güvenliği malzemelerinin kullanılması yönünde denetim ve gözetim yükümlülüğünün de bulunduğu dikkate alındığında, söz konusu fabrika sahiplerinin de sorumlu olabileceği değerlendirilmiş olup, 7 Temmuz 2020 günü sabah saatlerinde gözaltı talimatı verilmiştir. Fabrika sahipleri gözaltına alınmış olup, ifade işlemlerine devam edilmektedir. Soruşturma bütün yönleriyle hassasiyetle yürütülmektedir.”

Yorumlar