2 Ekim 2018'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürülen Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, davanın Suudi yargısına devredilmesi ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.

Cengiz Pazartesi yaptığı başvuruda, itirazlarının alt mahkemeler tarafından reddedilmesi sonrası hukuki yol kalmadığından Anayasa Mahkemesi'ne başvurulduğunu kaydetti.

Başvuruda, Kaşıkçı'nın öldürülme biçiminin ve cesedinin maruz kaldığı muamelenin insanlık dışı olduğu, ilk derece mahkemesinin etkili bir soruşturma yapmadığı savunuldu.

Başvuruda, iki yıl boyunca etkili bir adli yardım ve iade sürecinin işletilemediği, keşif yapılması taleplerinin reddedildiği de kaydediliyor.

Türkiye, 2 Ekim 2018'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Türkiye'de görülen ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın yakın çevresindeki yetkililer de dahil 26 Suudi Arabistan vatandaşının yargılandığı davayı Suudi Arabistan'ın talebi üzerine Suudi yargısına devretmişti.

Kaynak: BBC Türkçe