Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremde en çok etkilenen yerlerden olan Hatay'ın, tek yıkım ve can kaybının yaşanmadığı Erzin ilçesinin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, "Kaçak yapıya izin vermedik" dedi.

Türkiye, 6 Şubat’ta iki büyük yıkıcı depremle sarsıldı.

10 ilde büyük yıkımlara neden olan depremlerde enkaz arama-kurtarma çalışmaları 6. günde de sürerken, bölgeden ölüm ve yıkım haberleri gelmeye devam ediyor.

Büyük yıkıma uğrayan Hatay’da tek bir ilçede yıkım ve can kaybı yaşanmadı.

Hatay’ın Erzin ilçesinin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, TV5'te Mustafa Mehdigil’e yaptığı açıklamada, "Erzin'imiz 42 bin nüfuslu, Osmaniye'ye 15-20 kilometre, Hatay'ın da 110 kilometre uzağında bir ilçemiz. Buna rağmen çok şükür Erzin'imizde depremin kendisinden kaynaklanan bir can kaybımız olmadı, yaralımız da olmadı, bir enkazımız da olmadı. Bunun dışında Erzin dışında yaşayan İskenderun'da, Hatay'da ve Osmaniye'de yaşayan bir vatandaşlarımızdan 50-60 kişi ölenler oldu onlara da rahmet diliyorum" dedi.

RTÜK'ten Halk TV'ye program durdurma ve para cezası RTÜK'ten Halk TV'ye program durdurma ve para cezası

"ÇOK ŞİDDETLİ BİR SARSINTIYLA SARSILDIK"

Elmasoğlu, şöyle konuştu:

"Ancak depremden kaynaklanan en azından bir yıkıntı nedeniyle bir ölümüz olmadı çok şükür. Kendi ilçemiz adına seviniyoruz. Ancak tabii ki sevincimiz yarım kaldı bütün bu ölümler nedeniyle, biz gerçekten biz de bazen şaşırdık o gün bu kadar sarsıntı yaşadık yani anlatılmaz yaşanır. Biz de tek katlı bir evde oturuyorum müstakil bir evde. Çocuklarımız da işte aniden çok şiddetli bir sarsıntıyla sarsıldık ve hemen çocuklarımızla birlikte kapıya koştuk, zor hareket ediyorduk kısaltıldığından dolayı. Bitmesini bekledik ama bir türlü bitmedi, bitmek bilmedi. Bir dakikanın üzerinde bir sarsıntıyla biraz hafifleyince hemen işte apar topar evdeki hemen alabileceğimiz eşyaları alır almaz çıktık evden. Çok şükür o arada tabii elektrikler kesildi, hiçbir şey göremiyorduk mecburen de gitmesini bekledik bunların. Biz sakinledikten sonra da hemen belediyedeki arkadaşlarımızı arayıp ilçeyi hemen makam arabasını çarptım dolaşmaya başladık aldığımız haberlerden de işte Erzin'imizde herhangi bir yıkıntı olmadığını anladık tabii o belli bir süreç aldı.

"KAÇAK YAPIYA MÜSAADE ETMEDİM"

Birincisi ben kendi adıma benim dönemimle ilgili söyleyeyim, ben herhangi bir şekilde kaçak yapıya müsaade etmedim kendi adıma söyleyeyim. Bazen de kızdılar bir belediye başkanı olarak bana, 'ya sen senden başka memlekette' ben bunu çok açık bir şekilde söylüyorum. 'Doğru adam yok mu?' dedi. Hatta birisi 3 ay geçmişti seçildikten sonra, uzaktan da bir akrabamız gelir' ya dedi bize işte ceza yazılmış, kaçak inşaattan şudur budur dedi.

Ben de 'yapabileceğim bir şey yok' dediğim zaman işte, 'Türkiye'nin tek doğrusu sen misin' dediler aynı kelimeleri söyledi, bu kelimeleri kulağımla duydum.

Kendi adıma çok vicdanım rahat, hiçbir şekilde kaçak inşaata izin vermedik. Tabii buna izin vermezseniz de bir yolunu bulup bir şekilde kaçak inşaatı yapan var. Kaçak inşaattan ceza yazdığımız kesimler ama bir şekilde duyulduğu zaman bu insanlar bu kaçak yapılaşmanın önünü yüzde yüz kesemezseniz de belli bir aşamada kesebiliyorsunuz. En azından kendi adıma bir sorumluluk duymuyorum baktığınız zaman.

Öncelikle vatandaşımızın buna bakış açısını değiştirmemiz lazım yani her gelen yüzlerce kişi geliyor. Ya çünkü daha önce böyle olmuş siyasette, gitti. Gitmiş belediye başkanlarına diye geliyorlar, 'yapabileceğim bir şey yok' diyorum. Benim buna bir şekilde müsamaha göstermem mümkün değil. Eğer böyle bir şey de olursa ben bunun gereğini yapar diye çok açık yüreklilikle söylüyor ve siyaseti buna karıştırmamaya çalışıyorum. İnsanlar da birçok kişiyle de kötü olduk bu nedenle."