Urfa'da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Haliliye İlçe Eşbaşkanı Halit Yıldıztekin, 12 Aralık 2016 tarihinde Demokratik Toplum Kongresi'ne (DTK) yönelik operasyonda tutuklandı. 17 Temmuz 2018'de görülen karar duruşmasında Yıldıztekin'e "örgüt üyesi olmak", "örgüt propagandası yapmak" ve "gösteri yürüyüş kanununa muhalefet etmek" iddiasıyla 10 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Yıldıztekin'in daha önceden "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla verilen 1 yıl 10 ay cezası da bulunuyordu. Yargıtay Yıldıztekin'e verilen cezaları onaylarken Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yapılan başvuruya henüz bir yanıt verilmedi. 

AĞIR HASTA TUTUKLU LİSTESİNDE

Yaklaşık 6 yıldır Urfa 2 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Yıldıztekin, İnsan Hakları Derneği (İHD) ağır hasta tutuklu listesinde bulunuyor. Cezaevinde geçirdiği kalp spazmları nedeniyle ameliyat olan Yıldıztekin'in diyabet, şeker hastalığı, bel fıtığı, kolestrol, prostat gibi hastalıkları da bulunuyor. Yıldıztekin'in kızı Jiyan Yıldıztekin, babasının cezaevinde tedavisinin yeterince yapılamadığını belirtti. 

Mezopotamya Ajansı'ndan Müjdat Can'ın haberine göre babasının cezaevi sürecinde hastalıklarının baş gösterdiğini belirten Yıldıztekin, 2 hafta önce de uyuduğu ranzanın üst katından düşmesi nedeniyle başının hafif şekilde yaralandığını ifade etti. Daha önce içeriye iç çamaşırı, çorap ve banyo malzemelerinin alındığını söyleyen Yıldıztekin, 2 aydır içeriye hiçbir şey alınmadığını, kantinden alınması dayatmasının yapıldığını söyledi. Yıldıztekin, babasının bel fıtığından dolayı kullandığı ortopedik terliğin dahi içeri alınmadığını ifade etti. 

Babasıyla 2 yıldır salgın gerekçesiyle açık görüşme yapamadıklarını ifade eden Yıldıztekin, dışarıda herkesin elini kolunu sallayarak gezdiğini, fakat cezaevlerinde görüşe dahi yasak konulduğunu ifade etti. Yıldıztekin, kapalı görüşmelerde de 2 görüşçü sınırlamasının kaldırılması talebinde bulundu.

'TEDAVİ İÇİN TAHLİYE EDİLSİN'

Yıldıztekin, salgın şartlarında babasının 15 günlük karantina uygulaması nedeniyle hastaneye dahi gidemediğini söyledi. Babasının tedavi edilebilmesi için tahliye edilmesi talebinde bulunan Yıldıztekin, “Talebimiz tahliye edilmesi. Hiçbir suçu ve günahı yokken tutuklandı. Ev hapsi de olsa ona razıyız. Babamın sağlık durumu her gün kötüye gidiyor. Adli kontrol, ev hapsi verilsin” dedi.