Hasköy'de bin liraları kim dağıtıyor?

Beyoğlu'nun Hasköy semtinde yaklaşık 20 eve zarf içinde biner lira dağıtıldı

Güncel 04.03.2019 - 14:10 04.03.2019 - 14:10

İstanbul Hasköy’de gecekonduların çoğunlukta olduğu bir mahallede 1 aydır içi para dolu zarflar evlerin kapılarına bırakılıyor.

Birçok kişi sabah uyandığında kapılarından içeri atılmış içinde bin TL bulunan bir zarfla karşılaşıyor. Mahalle halkı para dolu zarfları bırakanlardan ‘Hızır’ diye bahsediyor.

Bazı eve tek, bazılarına ise 2 ya da 3 zarf geldiğini belirten mahalleliler zarfların her birinden mutlaka bin TL çıktığından söz ediyor.

Mahallede oturan Paşa Ali Bilgin, zarfın nasıl geldiğini anlatarak, “Sabah namaz vakti kalktım evde tespih çekiyorum. Abdest aldım. Bir ses oldu dışarı çıktım. Baktım bacımla konuşuyorlar. Ne oluyor, dedim. ‘Amca bir zarf bıraktım pazar parası yaparsınız’ dedi. Dedim ki ‘Burada bir hane yok. Bacım da var’ dedim. Yukarılarda ona da vermişler. Dağıtarak gelmişler. Sonra gittiler. Zarfta ya 100 ya da 200 lira var sandım. Baktım bin TL var. 3 zarf aldık. ‘Nereden geldi bu para?’ dedim. ‘Amca karıştırma bu söylenmez. Patronumuz sağ olsun’ dediler” diye konuştu.

‘BÖYLE İNSANLARA İHTİYAÇ VAR’

Bir başka mahalleli Mustafa Bilgin de, “Buradan geçerken ışığı görüyorlar. Burada duruyorlar. Abimi görüyorlar. Zarf veriyorlar 2-3 tane. Bin lira varmış zarfta. Sonra da gidiyorlar” dedi.

Metin Canbolat ise, “Gerçekten durumu iyi olmayan evleri görerek kapı altlarından zarfı attıklarını söylüyorlar. Alanlar da ‘aldık’ diyorlar. Ama kim olduğunu, ne için yapıldığını bilmiyorum. 10-15 kişiden duyduk para alan. Ama mahallede çok fazla alan var. Daha önce bir sefer daha söylenmişti. Şimdi yakınımızdaki insanlar alınca biliyoruz. Allah razı olsun bu insandan. Bize gelen olmadı ama bu kadar evi neşelendirdi, şenlendirdi. Böyle insanlara ihtiyaç var” diye konuştu.

Bir diğer mahalleli Yaşar Bilgin de, “Geçen hafta ve ondan önceki hafta oldu. 2 defa oldu bu ay içerisinde. Birinde sabah 06.30 da diğerini de gece 23.30’dan sonra dağıtmışlar. Bizde babam almış. Sabah dağıtıldığında. Zarflardan bin lira çıktı. 40 senedir bu mahalledeyim böyle bir şey görmedim. Allah razı olsun. Diğer iş adamlarına da örnek olsun. Herkes bir mutlu oldu. Babam da ihtiyacı olan akrabalarına dağıttı. Duyduğumuz 15, 20 ev var. Ama daha fazlası var. Kimse söylemiyor” diye konuştu.

‘BURAYI UNUTMAYAN BİRİSİ’

Mahalleli Oğuzhan Erzurumlu da, “Bize gelmedi ama mahallede ihtiyacı olan evlere vermişler. Bir sonraki gelmelerinde verdiklerine vermemişler. Araştırmışlar ihtiyacı olanlara vermişler. Allah razı olsun abi. Atladıkları da olmuş ama birçok aileye vermişler. Bizi atlamışlar. Allah razı olsun. Benim tahminim burada eskiden oturan daha sonra zengin olup burayı unutmayan biri olabilir parayı dağıtan kişi. Çünkü bu kadar ihtiyacı olan evleri bilmesi imkansız” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@