Hasankeyf ve Sur Küresel Eylem Günü ilan edilen 28 Nisan'da, 20 ayrı ülkede bir dizi eylem ve etkinlik düzenlenecek. Mezopotamya Ekoloji Hareketi'nden Ercan Ayboğa, Dicle havzası boyunca Basra'ya kadar 123 canlı türü ile tarihi mirasın tehdit altında olduğunu vurguladı. 

Metin Yoksul'un Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre Diyarbakır'ın önemli tarihi mekânlarından biri olan Sur ilçesi ve Ilısu barajı nedeniyle sular altında kalacak 12 bin yıllık geçmişi olan Batman’ın Hasankeyf ilçesi için Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, Sur'un Yıkımına Hayır Platformu ve Sur'la Dayanışma Platformu'nun 28 Nisan’da Hasankeyf ve Sur Küresel Eylem Günü dolayısıyla yaptığı çağrılar karşılık bulmaya devam ediyor.

Yapılacak eylemler için çağrıcı hareketlerin sayısı 4’e çıkarken, Hasankeyf Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi Uluslararası İlişkiler Sözcüsü Ercan Ayboğa, çağrının dünya genelinde yankı bulduğunu ve 20 ayrı ülkede birçok noktada eylem ve etkinlik hazırlıklarının sürdüğünü söyledi. Almanya'da 5 ayrı noktada eylem yapılacağını dile getiren Ayboğa, önceki yıllardan farklı olarak Sur'da yaşanan yıkımı da gündemleştirerek daha kitlesel eylemler beklediklerini ifade etti. 
 
'DİRENİŞİN OLDUĞUNU GÖSTERECEĞİZ'
 
Almanya'dan ABD'ye, İran'dan Irak'a toplamda 20’yi aşkın ülkede yaptıkları çağrıların karşılık bulduğunu ifade eden Ayboğa, "Geçmiş yıllarda çok eylemler yaptık ve hepsi de etkili eylemlerdi. Geçmiş yıllarda yaptığımız eylemler sonrası hükümetler kredi teminatlarını geri çekmek zorunda kaldı. Geçmişte Hasankeyf için yaptıklarımız nasıl etkili oldu ise bu yıl da öyle olacak ve yıkımın durmasını sağlamayı hedefliyoruz. Son iki yıldır Hasankeyf Küresel Eylem Günü yapıyorduk ve iki yıllık tecrübemiz ile birlikte bu yıl ise 28 Nisan'da Hasankeyf ve Sur Küresel Eylem Günü için çağrılar yapıyoruz ve karşılık bulmaya devam ediyor. 28 Nisan'da Hasankeyf ve Sur'un direndiğini ve bu yıkıma karşı bir direşin olduğunu tüm dünyaya göstereceğiz" diyerek yapılacak eylemlere ilişkin bilgi verdi.
 
‘TÜRK BANKALARI KREDİ SAĞLIYOR’ 
 
2006-2009 yılları arasında Avrupa'da Hasankeyf için yapılan etkinlikler sonrası Avrupalı finansörlerin kredilerini çektiklerini, hükümetlerin de teminatlarını geri çekmek zorunda kaldığı hatırlatmasında bulunan Ayboğa, "Avusturya'da dünyanın en büyük hidroelektrik firmalarından birisi olan Andritz Group diğer tüm Avrupalı şirketlerin, yani Almanya ve İsviçre'nin hisselerini aldığı biliniyor. Avrupalı finansörlerin teminatlarını çekmesi ile birlikte finans ve kredileri Türk firmaları karşılamaya başladı. Akbank, Halkbank ve Garanti Bankası Hasankeyf'in yıkımı için gerekli kredileri sağladı fakat teminatların ise Türk Hükümeti mi veya hangi ülke olduğu ise sır gibi saklanıyor. Bu anlamıyla Avrupa'da ve dünyanın herhangi bir yerinde yapılacak eylemin etkisi önemlidir. Hasankeyf rant için kurban edildiğinin en somut göstergeleri bunlardır" dedi. 
 
'HASANKEYF RANTIN SUR İSE SAVAŞIN YIKIMI’ 
 
Hasankeyf ve Sur'un aynı etkinlik kapsamında buluşması hem coğrafya hem de Kürt halkı için önemli bir yanı olduğuna dikkat çeken Ayboğa, "Kürtler açısından Sur ve Hasankeyf'in önem derecesi aynıdır. Hasankeyf nasıl ki rant için yok ediliyorsa yıkımın diğer tarafı Sur ise Kürtlere yapılan diğer baskı ve talan biçimi yani savaşı temsil ediyor. Nusaybin ve Cizre'de büyük yıkımlar yaşandı Sur'un bunlardan farkı ise Sur'da halen bir yaşam var ve insanlar yaşadıkları yerlerden evleri zorla el konulup yıkılıyor. Bu anlamıyla düşündüğünüzde ise Hasankeyf ve Sur'u aynı eylemde bir araya gelmesinin önemi Kürtlerin yaşadığı baskılardır. Kısacası Hasankeyf rantın Sur ise savaşın yıkımı temsil ediyor" değerlendirmesinde bulundu.