Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl 3-9 Eylül tarihlerinin  Halk Sağlığı Haftası olarak kutlandığını söyledi.

Bu yılın teması olarak büro çalışanlarının hareketsiz yaşamına dikkat  çekildiğini ifade eden Özcebe, son yıllarda hareketsizliğin sağlık açısından çok  büyük tehdit olduğunu vurguladı.

Özcebe, yetersiz fiziksel aktivitenin birçok hastalığın gelişmesinde  etkisinin bulunduğunu, bu nedenle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak  görüldüğünü vurgulayarak, "Dünyada her üç erişkinden birinin yeterince hareket  etmediği ve her yıl 3,2 milyon insanın fiziksel hareketsizlik nedeniyle öldüğü  bilinmektedir" dedi.

Özcebe, fiziksel hareketsizliğin, kalp ve damar hastalıkları,  kanserler ve şeker hastalığı gibi bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı olarak hem  ölümlere hem de yaşam kalitesinin düşmesine yol açtığının altını çizdi.

HAREKETSİZ YAŞAYAN NÜFUS ARTIYOR     

Özcebe de Türkiye'de pek çok kişinin büro tipi yerlerde çalıştığını,  buna bağlı olarak hareketsizliğin arttığını belirtti.

Türkiye'de 2002 yılında yüzde 42,1 olan hizmet sektörünün toplam  istihdam içindeki payının 2012 yılında yüzde 49,4'e yükseldiğini dile getiren  Özcebe, toplam istihdamın yaklaşık yarısını hizmet sektörünün oluşturduğunu  bildirdi. Özcebe, büro çalışmalarının istihdam içindeki payının yüzde 8,4'e  yükseldiğini belirterek, bunun hareketsiz yaşayan nüfusun giderek arttığının  göstergesi olduğunu söyledi.

Büro çalışanlarında hareketsiz yaşamın yanı sıra çalışma pozisyonuna  bağlı olarak boyun, omuz, bel, diz, el bileği ve parmak kas ve eklemlerinde  yakınmalar ortaya çıktığını anlatan Özcebe, şunları kaydetti:

"Hareketsiz kalma ve aynı hareketleri yapma sağlık sorunlarının ortaya  çıkmasına neden olmaktadır. Büro çalışanlarının günlük egzersizlerini yapmasının  yanı sıra gün boyunca bazı hareketleri yapması bu tür sağlık sorunlarının  görülmesini önleyecektir."

MERDİVEN ÇIKARAK KALORİ YAKIN           

Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Nazan Koşar,  büro çalışanlarının her saat başı egzersiz için birkaç dakikasını ayırması  önerisinde bulundu.

İş yerinde görüşmelerin telefon yerine kişinin yanına gidilerek  yapılması tavsiyesinde bulunan Koşar, "İş yerinde asansör yerine merdiven  kullanılmalı, çay/kahve molası yerine yürüyüş molası verilmeli, sandalyede  otururken kas kuvvetlendirme veya germe egzersizleri yapılmalı, bilgisayar önünde  otururken omuzlar öne ve arkaya doğru daireler çizilerek hareket ettirilmeli,  öğle yemeğinden önce 10

15 dakikalık tempolu bir yürüyüş yapılmalı ve sohbet  ederken oturmak yerine ayakta durulmalı" diye konuştu.

Koşar, asansöre binmek yerine merdiven çıkılarak 5 kat daha fazla  kalori yakılabildiğini dile getirdi. (Milliyet)