Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 102 kişinin öldüğü Ankara katliamı ile lgili PKK, IŞİD, DHKP-C ve El Mahaberat'ı sorumlu tuttu. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, "Kafa karışıklığına gerek yok, o kadar örgüt bir araya gelemez, fail IŞİD" dedi.

RS FM'de Yavuz Oğhan'ın sunduğu 'Bidebunudinle' programına katılan Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı Ankara'daki patlamayı, patlamada güvenlik zafiyeti olup olmadığını, emniyetin olaya bakışını ve tartışma yaratan IŞİD ile ilgili istihbarat bilgisini yorumladı.

Sputniknews'te yer alan haber şöyle:

Avcı'ya göre olaydan hemen sonra bir takım polis müdürlerine görevden el çektirilmesi güvenlik zafiyetinin devlet tarafından da kabul edildiğinin göstergesi.

'DEVLET ZAFİYETİ KABUL ETTİ'

Avcı şunları söyledi: "Patlamadan sonra müfettişler görevlendirildi. İlk anda polis müdürlerine görevden el çektirildi. Onların elinde bazı bulgular olmalı ki bu tasarrufta bulundular. Olayın olması zaten zafiyetin bir göstergesi."

'MEVZUAT YETERLİ DEĞİL'

Patlama sonrası ortaya çıkan bir istihbarat belgesinde yer alan ‘IŞİD kamplarında bazı militanların isim isim belirlendiği ve bu militanlardan oluşan özel eğitilmiş bir grubun Türkiye'de büyük katliamlar yapabileceği' yönündeki bilgiyi de değerlendiren Hanefi Avcı, söz konusu istihbarat bilgisinin ‘rutin'in dışında olduğuna dikkat çekti.

Avcı'ya göre, belgede kamp ismi verilmesi, eylem biçiminin belirtilmesi istihbaratı ‘rutin' olmaktan çıkararak ‘özel' kategoriye sokuyor. Avcı, eldeki istihbarat verileri yeterli olsa da IŞİD'le mücadelenin PKK ya da diğer sol örgütlere göre daha zor olduğunu söyleyerek şu değerlendirmeyi yaptı:

Merkezi yurt dışında olan örgütlerle mücadele için Türkiye'nin mevzuatı yeterli değil. Mesela IŞİD biliniyor ama onun dışında da örgütler var Suriye'de. Birisini o örgüte mensup diye yakalasanız işlem yapamazsınız. Belki takip edilir ama adli işlem yapılamaz. Mevzuat buna uygun değil. PKK olsa durum hemen farklılaşır. Türkiye'nin yeni tehditlere göre mevzuatını da yenilemesi gerekiyor."

'HİÇBİR SOL ÖRGÜT, KENDİ MİTİNGİNDE BOMBA PATLATMAZ'

Eldeki veriler IŞİD'i gösterdiği halde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'ndan gelen açıklamalarda, ‘PKK ve DHKP-C' isimlerinin zikredilmesini de değerlendiren Avcı, hiçbir radikal sol örgütün kendi sempatizanlarının da bulunduğu bir mitingde bomba patlatmayacağı görüşünde.

Avcı, açıklamalarda IŞİD dışındaki aktörlerin gündeme getirilmesini, kafa karışıklığı ve siyasi stratejiye bağlıyor.

Avcı, tespitlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'deki örgütleri yaptıkları faaliyetler ve eylemleri ile genel davranışlarına bakarak yorumluyoruz. Şu nettir. Hiçbir şekilde bir sol grup kendine yakın isimlerin mitingine böyle bir eylem yapmaz. Bu gruplar İŞİD ile bir eylem birliğine kesinlikle girmez, bu bizim açımızdan nettir. Emareler IŞİD'i işaret ediyor. Kör şiddet bu örgütün işidir. Siyasetçiler biraz eski söylemleri nedeniyle biraz da kendilerine diğer örgütlerle ilgili verilen bilgiler nedeniyle böyle konuşabilir ama bu sonucu değiştirmez."

Hükümet ile Cemaat arasındaki gerilim nedeniyle son dönemde birçok polise ya görevden el çektirildi ya da bulundukları yerden alınıp başka yerlere tayin edildi. Hanefi Avcı'ya göre bunun yarattığı da bir travma var.

Avcı, "Önce Cemaat kendisine yakın olmayanları sağa sola gönderdi, sonra bugünkü yönetim aynısını yaptı, bunun yarattığı travma kolay kolay geçmez, güç kaybı, hafıza kaybının zafiyet yarattığı da söylenebilir" diye konuştu.