İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yeğeni Feride Muradhani, dünya liderlerine Tahran ile 'tüm bağları kesme' çağrısında bulundu. Mahsa Jîna Amini'nin öldürülmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan protestolara destek verdiği gerekçesiyle 23 Kasım'da tutuklanan ve insan hakları savunuculuğuyla tanınan Muradhani, "Özgür insanlar, hükümetlerinize bu cani ve çocukları öldüren rejime destek vermeyi bırakmasını söyleyin" dedi.

'BU REJİM, HİÇBİR KURALI DİNLEMİYOR'

"Bu rejim, temel aldığı hiçbir dini yükümlülüğü yerine getirmiyor. Gücü ve iktidarı elinde tutmak için hiçbir kuralı dinlemiyor” ifadelerini kullanan Muradhani, şöyle devam etti: "Özgür ve demokratik ülkeler, İran'daki temsilcilerini sembolik bir jest olarak geri çekmeli ve bu vahşi rejimin temsilcilerini ülkelerinden sürmeli."

PROTESTOLARDA 450 KİŞİ ÖLDÜ

İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı'nın (HRANA) aktardığına göre, hükümet karşıtı protestolarda 63'ü 18 yaş altı olmak üzere 450 protestocunun öldürüldüğünü kaydetti. Yaklaşık 18 bin protestocunun gözaltına alındığı belirtildi. 

Kaynak: Gazete Duvar