İlahiyatçı Cemil Kılıç'a sopalı saldırı İlahiyatçı Cemil Kılıç'a sopalı saldırı

Merkez üssü Maraş olan depremlerin ardından Kızılay'dan çadır satın almasıyla gündeme gelen Ahbap Derneği'nin kurucusu Haluk Levent, Halk TV'de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına bağlandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in konuk olduğu yayına bağlanan Levent, "Şu anda konteynerler yerleşiyor. Yarından itibaren vatandaşların geçişi yapılacak. Değerli milletvekilimiz yanılmış olabilir. Kızılay çadırları konusunda daha önce belirtmiştim. Bu çadırlar sadece Ahbap'a satılmadı. Üç, dört kuruluşa satıldı. Ahbap bunu gördü ve hemen aldı bu konuda doğru yaptığımızı düşünüyoruz. Burada insanlar ölüyordu. Donuyorlardı. İnsanlar ölülerini dahi taşıyamıyorlardı. Evet AFAD gelmiş ama eksik çok, yetişemiyor kimse. Burada insanlara çadır lazım, ben çadır bulamıyorum bazıları istismar edip çadırları stoklamış. Söylediğimiz çadırlar ancak bugün geldi ancak Kızılay'dan alınan çadırlar hemen vardı. Benim o anda Kızılay'danmış, şundanmış, bundanmış deme lüksüm yoktu. Ben Kızılay'ın satış yaptığını öğrendim ve o an bunu sorgulayacak zamanım yoktu" ifadelerini kullandı. 

'KIZILAY'IN ÇADIR SATIŞI TRENDYOL'DA DAHİ GÖRÜLMÜŞ'

Kızılay'ın çadır satışı yaptığını internetten gördüklerini belirten Levent, "Trendyol'da dahi görülmüş. İnanamadık önce ama onu sorgulamak için zaman yoktu. Ben de hemen diyerek eğer bunlar kışlık çadırlarsa üçe beşe bakmayın hemen alın dedim" dedi. Çadır bulduktan sonra tır bulamadıklarını söyleyen Levent, "Tırları da ayarlamak için de birkaç saat harcadık. Sevgili arkadaşım Mahsun Kırmızıgül de Adıyaman'da Ahbap'ların yanındaydı oradan dağıtmaya başladık" diye konuştu. 

'KIZILAY SATIYORSA DA ALIRIM, NE YAPABİLİRİM?'

Yaklaşık 2 milyar TL'lik bir bağışa sahip olduklarını ifade eden Haluk Levent, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda depremlerden sonra kışlık izolasyonlu çadırların fiyatı 20 bin liradır. Biz de 19 bin 250 liraya aldık ama 25 bin lira da olsa alırdım çünkü burada insanlar ölüyordu, donuyordu. Ben pazarlık yapmayabilirdim. İnsanlar donuyor, ağlıyor, ölüyorken ben bekleyin kurumlar arası bir görüşme yapacağım diyebilir miyim? Kızılay çadır satmamalıydı bence ama satıyorsa da alırım ne yapabilirim?"

'BU PARALARIN NEREYE GİTTİĞİ ŞEFFAF BİR BİÇİMDE HER YERDE OLACAK'

Özgür Özel'in "Size yardım yapanlar başkasına güvenmediği için size yardım yapıyor bunun ağır bir sorumluluğu var. Biz sizden şunu isteriz normal bir vatandaş olarak, kendi belediyemizin bir kampanyası olmasa AFAD'a vereceğime size verecek kafada bir insanım. Size geçmişte bağış yapanlar için hangi kurumlara bu paranın aktarıldığını şeffaf olarak paylaşırsanız..." sorusu üzerine Levent de şöyle konuştu:

"Size şerefim üzerine yemin ediyorum bu paraların nerelere gittiği hiçbir kurumun olmadığı kadar şeffaf bir biçimde her yerde olacak. Üç yıl önce İzmir Belediyesi'ne deprem için sonrasında şehitlerimiz için yapılan Afrika'daki su kuyuları için Deniz Feneri'ne ama altını çiziyorum eski mide bulandıran Deniz Feneri'ne değil, yeni yönetime 200 bin TL verildi. Bu benim param değil, vatandaşın parası ve vatandaş da bu paranın şehitlerimiz için harcanmasını istediğini ifade ediyor. Şimdi biz dernek olarak bunları kasamızda tutamayız, bunları harcamak zorundayız. Dernekçiler bilir. Şartlı bağış varsa gittik yerine koyduk. Ama takip ettik. Vatandaşlara tapularını kendimiz verdi. Bizim parayla işimiz yok."