Halkbankası'nın 'Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası' kapsamında ABD'de yargılanamayacağı yolunda Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun reddedilmesi istendi. Başsavcılık, Halkbankası adına yapılan başvuruda sunulan gerekçelerin yargılamaya engel teşkil edemeyeceğini belirtti.

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre; New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Rıza Sarraf davasında sanık olarak yargılanan Halkbankası, 35 sayfalık dilekçe Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Başvuruda Halkbankası'nın hisselerinin büyük çoğunluğunun Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğunu ve devlet kurumu olduğu için ABD'de yürürlükte olan 'Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası' kapsamında yargılanamayacağı belirtildi. Ayrıca yargılamanın uluslararası hukuku da ihlal ettiği savunuldu.

Başsavcılık ise 18 Temmuz'da mahkemeye sunduğu 19 sayfalık dilekçe ile Halkbankası'nın yaptığı başvurunun reddedilmesini istedi.

Halkbankası'nın temyiz mahkemesinin kararında "federal adli yargının bir yabancı devlet üzerinde belirgin bir şekilde uygulanmasını" savunduğu ya da bunun Amerikan uygulamalarında büyük bir değişimin işareti olduğunu belirttiğini ifade eden savcılık, bunun tam tersi şekilde Amerika Birleşik Devletleri'nin on yıllardır uygun davalarda çoğunluğu yabancı bir devlete ait olan ticari işletmelerin ceza davası sürecini takip ve tebliğ ettiğini kaydetti.