Ekmeği 2 liradan satmaya devam eden İBB Halk Ekmek zam yapmayacağını açıkladı.

İBB Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, "Amacımız direnebildiğimiz kadar milyonlarca yurttaşımıza ekmeği 2 liradan verebilmek” dedi.

Buğday ve un fiyatlarındaki artış ekmeğe zam olarak dönüyor. Fırıncılar, üretim maliyetinin altından kalkamamaktan yurttaş da fiyatları karşılayamamaktan şikayetçi.

İBB Halk Ekmek ise ekmeği 2 liradan satmaya devam ediyor. Bu fiyattan satışların devam edeceğini belirten İBB Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, İBB olarak zam yapmamak için direndiklerini de belirtiyor.

Cumhuriyet'ten Dilan Aykıran'ın haberine göre; Nama, “İBB Halk Ekmek olarak biz zam yapmamak için direniyoruz. Şu anda bir ekmeğin maliyeti bize yaklaşık 3 lira. Yoksul kesimin tükettiği ekmekleri maliyetinin altında satıyoruz. Amacımız direnebildiğimiz kadar milyonlarca yurttaşımıza ekmeği 2 liradan verebilmek” dedi.

'FIRINCI DA, ÇİFTÇİ DE, DAR GELİRLİ DE MAĞDUR'

Halkın derin bir yoksullukla karşı karşıya olduğunu belirten Nama, "Fırıncı esnafı da mağdur, fırıncıya un satan da mağdur, çiftçi de mağdur, kuru ekmek için sıraya girmek zorunda kalan dar gelirli de mağdur. Ancak girdi maliyetleri hızla artarken bir yıl önce 2 lira olan ekmeğin fiyatının 5 liraya çıkması bu şartlarda normal. Bu durumda sorgulanması gereken fırıncı değil, sorgulanması gereken ülkenin parasının değerinin bu kadar düşmesi ve ülkenin bu kadar fakirleşmesi” ifadelerini kullandı.

'MALİYETİNİN ALTINDA SATIYORUZ'

İBB Halk Ekmek’in sosyal sorumluluk projesi düşüncesiyle kurulmuş bir kuruluş olduğunu belirten Nama, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun bize talimatı şu; zammı olabildiğince öteleyin. Öz kaynaklarınızla ne yapabiliyorsanız onu yapmaya çalışın. Şu anda yoksul kesimin tükettiği ekmekleri maliyetinin altında satıyoruz. Daha fazla üretim yapabilmek için Hadımköy’de temmuz ayında dördüncü fabrikamızı açıyoruz. Bu fabrika Türkiye’nin en büyük fabrikası olacak. Ekşi mayalı, toplum sağlığını önceleyen ekmek üreteceğiz” diye konuştu.

'MALİYETLERİMİZ GİDEREK KATLANIYOR'

85 kamyonla her gün ekmek dağıttıklarını vurgulayan Nama, “Mazot 7 liradan 30 liraya çıktı. Halk Ekmek’in bundan etkilenmemesi mümkün değil. Maya fiyatı dört katına çıktı, geçen yıl çuvalını 127 liraya aldığımız un bugün 500 lira. Elektrik, doğalgaz fiyatlarımız dörde katlandı. Maliyetlerimiz giderek katlanıyor. Ancak biz yine de ticari ürünlerden elde ettiğimiz kârlarla yurttaşa maliyetinin altında ekmek veriyoruz” dedi.