Burdur'da Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, kamu görevlisi dışındakilere hizmet pasaportu sağladıkları yönündeki iddiaların asılsız olduğunu söyleyerek "Usulsüz ve kanuna aykırı bir işte yer almadık" dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın kamu görevlisi olmayan kişilerin, hizmet damgalı pasaport (gri pasaport) sağlanarak yurt dışına çıkmalarına dair soruşturma başlattığı belediyeler arasında yer alan Yeşilova Belediyesi'nden açıklama geldi. 

Yazılı bir açıklama yapan Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, "Bugün basında belediyemizin insan kaçakçılığı yaptığına dair asılsız haberler ortaya atılmıştır" dedi.

Şenel, şöyle devam etti:

"Bahsi geçen mevzunun aslı şu şekildedir. Benden önceki dönemde belediye başkanlığı yapan Nuri Özbek'in döneminde Belediye Meclisi'nde alınan kararla; AB Kültür Mirasları Turizm Elçileri Programı için belediyemiz tarafından çıkartılan hizmet damgalı gri pasaport ile bir firma aracılığıyla 397 öğrenci İtalya'ya Erasmus programı kapsamında, eğitim amaçlı olmak üzere üç aylığına gönderilmiştir.

Giden öğrencilerin pasaportları elimizde olup, yalnız 23 adet pasaport çalındı diye teslim edilmemiştir. Giden öğrencilerin herhangi bir şekilde ülkeye geri dönüş yapmama durumu söz konusu değildir. Yeşilova Belediyesi olarak herhangi bir zamanda usulsüz ve kanuna aykırı bir işte yer almadığımız gibi bundan sonra da belediyecilik anlayışımızın temeline uygun olarak şeffaf bir yönetim sergilemeye devam ediyoruz ve edeceğiz."