Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı'nın da işkenceye uğradığını belirten Dede, "Bugün basın toplantısı yapmamızın nedeni Hakkari Belediye Eşbaşkanımız Dilek Hatipoğlu'na uygulanan çıplak arama işkencesidir. 16 ay süreyle eşbaşkanlık görevini yürüten Dilek Hatipoğlu, dönemin FETÖ'cü savcı ve hâkimlerle yapılan hızlı bir yargılama sonucu 16 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Ve cezası Yargıtay’ca onaylandı" dedi.

'İŞKENCE VE ÇIPLAK ARAMA YAPILDI'

Sincan Cezaevi'nden Van T Tipi Cezaevi'ne sevk edilen Hatipoğlu'nun, jandarmalar eşliğinde yüksek güvenlikli cezaevinden getirilmesine rağmen çıplak arama işkencesine maruz bırakıldığını söyleyen Dede, 12 Şubat'ta gerçekleşen işkenceyi dün öğrendiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Kendisinin anlatımıyla cezaevi girişinde gardiyanlarla karşılaştığı ilk anda gardiyanlar soyunmasını söylemiş. Çıplak arama yapılacağı söylenmiş. Dilek Hatipoğlu da bu onursuzca ve ahlaksız hareketi kabul etmeyeceğini, çıplak aramaya rızasının olmayacağını söylemiş. Bu söylemin ardından üç gardiyan tarafından kameralar tarafından görünmeyen bir noktada ağır bir şekilde darp edilerek bütün kıyafetleri çıkartılmış ve çıplak aramaya maruz bırakılmıştır." 

'İKTİDAR DÖNEMİNDE ÇIPLAK ARAMA MEVZUATA GİRDİ'

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun kamuoyuna duyurması ile gündeme gelen çıplak aramayı yıllardır bildiklerini söyleyen Dede, "İktidar, gözaltı merkezlerinde asla gerçekleştiğine inanmadıklarını belirmişti. Çıplak arama uygulaması mevzuatımıza ne zaman girdi? Hangi siyasi parti döneminde, hangi siyasi partinin düzenlemesiyle girdi. İlk olarak 2016 yılında infaz yönetmeliğinde çıplak arama düzenlendi. Ve daha sonra 2020 yılında Erdoğan'ın imzasıyla detaylı bir şekilde yönetmeliğe girdi" dedi.

Dede, Dilet Hatipoğlu hakkında 3 gardiyana saldırdığı iddiasıyla cezaevi yönetimi tarafından soruşturma başlatıldığı bilgisini de verdi.