ABD'de 32 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen eski Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, İstanbul'a geldi.

Atilla, 27 Mart 2017'de New York'ta gözaltına alınmış ve İran yaptırımlarının ihlali suçlamalarıyla açılan davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı.

Jüri, Atilla'yı hakkındaki 6 suçlamanın 5'inden suçlu bulmuştu.

Atilla, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Bürosu yetkililerince sınır dışı edilmek üzere dün New York JFK Havalimanı’na getirilen Atilla, THY’ye ait ‘TK-02’ sefer sayılı uçakla 19.05’te ABD’den ayrılmıştı.

Hakan Atilla’yı havalimanından Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve New York Başkonsolosu Alper Aktaş uğurladı.

Atilla’yı taşıyan uçak, bugün 11.30’da İstanbul Havalimanı’na indi.

Atilla, 19 Temmuz’da tahliye edilmiş ve sınır dışı işlemlerinin tamamlanması için gözaltı merkezi York County Prison’a gönderilmişti.

NEDEN TUTUKLANMIŞTI?

Hakan Atilla, 27 Mart 2017’de New York JFK Havalimanı’nda gözaltına alınmış ve İran yaptırımlarının ihlali suçlamalarıyla açılan davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı.

Jüri, Atilla’yı hakkındaki 6 suçlamanın 5’inden suçlu bulmuş, ‘kara para aklama’ suçlamasından ise masum olduğuna karar vermişti.

İran yaptırımları davasında suçlu bulunan Hakan Atilla, 32 ay hapis cezası almıştı.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan ve 19 Mart 2016’da ABD’de tutuklanan iş insanı Rıza Sarraf ise yargılanmasına kısa süre kala 26 Ekim 2017’de hakkındaki suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla iş birliğine gitmişti.