HAK-PAR Mardin İl Başkanı Vahap Ertaş ile HAK-PAR ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu 60 kişi, HDP’de törenle karşılandı. 

Törende konuşan HDP Mardin İl Eşbaşkanı Salih Kuday, HDP'nin hem Kürtlerin hem de Türkiye'deki diğer halkların partisi olduğunu belirterek, atılan adımın Kürt halkı için önemli bir adım olduğunu söyledi. 

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılara dikkat çekerek, AKP ve MHP iktidarının yönetememe krizinin bedelini halklara ödetmeye çalıştığını ifade etti. Ağaoğlu, "İktidar 2023'e kadar kendisini götürebilme çabasıyla bütün gücüyle bizlere saldırmaktadır" dedi. HDP'nin herkesin çatısı olduğunu dile getiren Ağaoğlu, HDP'ye katılımların özgürlük ve demokrasi mücadelesi ile Kürt halkının ulusal birliği için önemli olduğunu söyledi. 

‘HDP TABELADAN İBARET DEĞİL’

HAK-PAR İl Başkanlığından istifa eden Vahap Ertaş, AKP ve MHP iktidarının HDP'yi kapatmak istemesi ile 6 muhalefet partisinin bir masa etrafında toplanmasıyla Türkiye'nin sorunlarının çözülemeyeceğini belirterek, "HDP'yi kapatmak isteyen AKP-MHP iktidarı, HDP'nin bir tabeladan ibaret olmadığını çok iyi bilmelidir" dedi. HDP'nin Türkiye sorunlarının çözümünde alternatif olduğunu ifade eden Ertaş, HDP'nin kapatılamayacağını söyledi. 

Açıklamaların ardından HDP'ye katılanlara sırasıyla rozetler takıldı. Program "Bijî yekitiya Kurdan" sloganı ve alkışlarla sona erdi.

Kaynak: MA