Kategoriler

Demokrat Haber

AİHM'den Cizre duruşması

AİHM, Cizre’de sokağa çıkma yasakları başvuruları ile ilgili duruşma yapacak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cizre’de sokağa çıkma yasakları başvuruları ile ilgili 13 Kasım 2018 tarihinde duruşma yapacağını duyurdu. AİHM, duruşma tarihini Ömer Elçi adına başvuran avukat Neşet Girasun ve Erkan Şenses ile Orhan Tunç adına başvuran avukat Ramazan Demir’e bildirdi.

BAŞVURULAR 2015 VE 2016 YILLARINA AİT

AİHM’ne yapılan başvuru, 2015 yılının Ağustos ayından bu yana Cizre, Sur ve Silopi başta olmak üzere birçok yerleşim alanında ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile ilgili. Sokağa çıkma yasakları sırasında meydana gelen hak ihlallerine karşı 2015 yılının son aylarında ve 2016 yılında Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne çok sayıda başvuru yapılarak, hak ihlallerinin önüne geçebilmek için geçici tedbir kararı verilmesi istenmişti. Bu başvurunun ardından AİHM, bu başvuruların öncelikli olarak ele alınmasına karar vermişti.

AİHM KARARI DİĞER BAŞVURULAR AÇISINDAN EMSAL TEŞKİL EDECEK

AİHM’nin duyurduğu 13 Kasım 2018 tarihinde yapılacak duruşmaya ilişkin yazılı bir açıklama yapan başvurucuların avukatları, AİHM’ne 15 Aralık 2016 tarihinden bu yana 160’dan fazla kişiyi temsilen yapılan 34 başvuru hakkında hükümetten savunma istediğini ve başvuruların esası hakkında ilerleten tarihlerde karar vereceğini duyurduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Cizre’nin Nur Mahallesi’nde yaşadığı sırada sokağa çıkma yasakları nedeniyle mülki amirlerin kararlarıyla, herhangi bir yasal dayanak olmaksızın evlerinde hapsedildikleri gerekçesiyle yaşam, özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğini ileri süren Ömer Elçi ve Cizre’de güvenlik güçlerinden açılan ateş sonucu yaralanan ve sonrasında ambulansın geçişine izin verilmediği için Mahkeme’nin tedbir kararına rağmen hayatını kaybeden Orhan Tunç adına yapılan başvurularda Mahkeme’nin 13 Kasım 2018 Salı günü saat 09.00’da Strazburg’ta kabul edilebilirlik ve esas üzerine bir duruşma yapılacağını bildirdi. Kararlar bu duruşmanın ardından yazılacak ve Mahkeme’ye sokağa çıkma yasakları sırasında yapılan ve Hükümet’e bildirilen dişer başvurular için de emsal teşkil edecek.”

“AİHM İSTİSNAİ DURUMDA DURUŞMA YAPAR”

AİHM’nin 13 Kasım’da duruşma kararı almasına ilişkin Artı Gerçek’e konuşan Ömer Elçi’nin avukatı Erkan Şenses, avukat Neşet Girasun ile birlikte başvuruda bulunduklarını söyledi. Duruşma tarihin kendilerine bir yazı ile bildirildiğini belirten Şenses, “AİHM çok istisnai durumlarda duruşma yapar. Duruşmalı inceleme yapması başvurunun içtihat oluşturma ihtimalinden kaynaklanıyor kanaatindeyim” dedi. Avukat Neşet Girasun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yapılacak duruşma ve sonrasında tesis edilecek kararın, sokağa çıkma yasaklarının AİHS'e uygunluğu ve AİHM'in bu konudaki esas görüşü açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar

.

Daha Fazla Haber
Siyaset
6 Kez Görüntülendi.
Sezai Temelli’den Demirtaş'ın eleştirilerine yanıt: Yöntemi yanlış, özeleştiri vermeyi düşünmüyoruz
Güncel
43 Kez Görüntülendi.
Evden kaçan papağan, kendisini kurtarmaya çalışan itfaiyecilere küfür etti
Güncel
32 Kez Görüntülendi.
Erdoğan’ın işaret ettiği Vestel’den açıklama: 'Yerli ve gururlu' bizim sloganımız
Güncel
53 Kez Görüntülendi.
Af Örgütü Onursal Başkanı Taner Kılıç tahliye edildi
Siyaset
58 Kez Görüntülendi.
Devlet Bahçeli’den ABD’ye: Bu papaz niye bu kadar mühimdir?
Güncel
160 Kez Görüntülendi.
MHP dolardan ne kadar kazandı?
Siyaset
436 Kez Görüntülendi.
HDP eski milletveikili Faysal Sarıyıldız: Krizin merkezinde Kürt sorunu var
İş/Ekonomi
504 Kez Görüntülendi.
Dolarda Brunson hareketliliği
Siyaset
167 Kez Görüntülendi.
Dışişleri Bakanı’ndan ABD’ye ‘hayal kırıklığı’ yanıtı
Güncel
50 Kez Görüntülendi.
Dersim'deki yangınlarla ilgili Baro'dan açıklama