Bilim insanlarının yaptığı araştırma, güzel kadınlarla etkileşime geçen erkeklerin bilişsel işlevlerinin geçici olarak gerileyebileceği sonucunu ortaya koydu. İngiliz Psikoloji Derneği üyesi Psikolog Dr. George Fieldman, "Bir erkek güzel bir kadınla tanıştığında ona, 'üreme odaklı' yaklaşır. Fakat bir kadın zenginlik, gençlik ve nezaket gibi başka özelliklerin de işaretlerini arar" dedi.

Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’ndeki psikologlar, içlerinden birisinin; çekici bir kadından aşırı etkilenip, ev adresini bile unutması sonucunda bir deney yapmaya karar verdi.

Diğer erkeklerin de aynı şekilde etkilenip etkilenmediğini görmek için 40 heteroseksüel erkek öğrenci üzerinde bir araştırma yapıldı. Erkek öğrenciler, oldukça basit bir hafıza testinden geçti.

7 DAKİKALIK SOHBET SONRASI HAFIZA TESTLERİ DÜŞTÜ

Hindustan Times'ın haberine göre; ikinci aşamaya geçmeden önce öğrenciler, araştırma ekibinin kadın üyeleriyle 7  dakika boyunca sohbet etti. Bunun üzerine tekrar hafıza testine alındılar. Ancak bu kez hafıza testinden alınan puanlar, ilk teste göre düşüktü.

KADINLARDA DEĞİŞİKLİK GÖRÜLMEDİ

Aynı test ve aşamalar, bir grup kadın denek üzerinde de gerçekleştirildi. Ancak hem erkeklerle hem de kadınlarla konuşan kadın deneylerin hafıza testinden aldığı puanlar değişmedi.

Bulgularıyla ilgili bir raporda araştırmacılar şöyle dedi:

“Erkeklerin bilişsel işlevlerinin çekici bir kadınla etkileşimden sonra geçici olarak gerileyebileceği sonucuna vardık.”

İngiliz Psikoloji Derneği üyesi Psikolog Dr. George Fieldman, bulguların erkeklerin genlerini aktarmanın yollarını düşünmeye programlanmış olduğu gerçeğini yansıttığını söyledi. Fieldman, “Bir erkek güzel bir kadınla tanıştığında, ona ‘üreme odaklı’ yaklaşır. Fakat bir kadın zenginlik, gençlik ve nezaket gibi başka özelliklerin de işaretlerini arar” dedi.