Turnike, birçok mekanda güvenle geçiş yapmamızı sağlayan elektronik bir takip sistem cihazıdır. İnsanlar turnikelerin olduğu yerlerde daha iyi hissederler. Çünkü asayişi sağlaması için önemli bir unsurdur. Bu nedenle çoğu alanda da kullanılır.

Metrolarda, okullarda, iş yerlerinde, büyük firmalarda, sanayi alanlarında ve daha birçok yerde sıklıkla tercih edilen bir cihaz olmuştur. Temel güvenlik sistemlerinden biri olarak sayılır. Çok fazla alternatifi bulunur. Risksiz ve sağlam bir işleyişe sahiptir. Açık alanlarda da kullanılan türleri mevcuttur. Genelde çelik malzeme tercih edilerek üretilir.

Özel üretime bağlı olarak uygun fiyat alternatifleri piyasada çok fazla yer alır. Kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerine yönelik VIP şekilde bile üretim yapan firmalara rastlamak mümkündür. Turnike sistemleri, her gün basit bir işleyiş ile çalışmasını hızla devam ettirir.

Tek başına da bir geçiş elemanı olarak sayıldığı gibi, bir başka geçiş sistemi ile birlikte de düşünülebilir. Şöyle oluyor ki; kart ile geçiş, şifre ile geçiş veya yüz tanıma ile geçiş anında turnike ile bağlantısı olan bir program geliştirilmesi durumunda cihaz devreye girerek turnike sistemi sayesinde onay alınır ve geçiş işlemi yapılır. Kullanımı bakımından oldukça farklı alternatiflere sahip olan turnikelerin sıklıkla tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri budur. Esnek bir çalışma ortamı sağlar. İnsanlar iş yerleri tasarımında, ilk olarak turnikeleri kesinlikle düşünür ve uygulamaya da geçirir.

Cihazlar geçiş yapan herkesi kayıt altında tutar. İstenildiğinde açılıp bakılabilir, kayıtlar silinebilir, derlenebilir ve kontrol edilebilir. Kesin ve yüzde yüz doğru sonuçlar sunar. İşlemlerin her gün yasal bir şekilde devam edilebilmesi, kayıtların ve takip işlemlerinin düzgün bir şekilde işlemesi için her firma turnike sistemlerinden son teknolojisine göre faydalanabilmelidir.

Güvenlik İçin Bariyer Sistemler

Günümüzde en ihtiyaç duyulan konuların başında bariyer sistemleri gelmektedir. Bu sistemler, Araç giriş ve çıkışları kontrol altında tutarak yaşanacak herhangi bir aksiliklerin önüne geçmek pahasına başvurulan yöntemler arasındadır. Bünyesinde bulunan kontrol elektroniği sayesinde uzaktan kumanda aracılığı ile bariyer sistemlerini yönetmek oldukça kolaylaşmıştır. Bu sayede uzaktan kumanda, kart okuyucu elektronikleri ile geçişlerin güvenli ve kontrollü bir şekilde olmasına zemin hazırlanmaktadır.

Avantajları,

-Personele gerek duyulmadan araç giriş çıkışın sağlanması

-Güvenliğin alınmasına sağlar,

-Yabancı araçların site içerisine girmesine önlemektedir.

-Uzaktan kumada ile açılabilme kolaylığı sağlar,

-100 metreye kadar arzu edilen genişlikte kurulabilme özelliği bulunmaktadır.

Bariyer sistemleri genellikle trafiği yönlendirmek, araç, otopark ve benzeri mekânlarda ki güvenliğin sağlanması açısından gereklidir. Birçok farklı özellikleri bulunan bu sistemleri, arzu ettiğimiz ölçü, model ve özelliklerde sahip olabiliyor ve araç giriş çıkışlarını denetleyebiliyoruz. Ayrıca sadece trafiğin olduğu alanlarda tercih edilmemekte, insan topluluğunun bulunduğu ve güvenliğin geniş çaplı bir şekilde alınması açısından da bu sistemlere başvurulmaktadır.

Konser, açılış ve organizasyonlar gibi pek çok yerlerde de bariyer sistemlerinin kullanıldığını söylemek mümkündür. Ülkemizde sürekli olarak birtakım sorunlar ortaya çıktığından dolayı bu otopark bariyeri sistemler hayatımızın kolaylaşmasında yardımcı olmaktadır. Bu nedenle artık hem daha rahat hem de güvenli bir şekilde yaşamlarımızı sürdürebilmekteyiz. Araç, insan topluluğu gibi denetlenmesi gereken birçok yerlerde sistemler katkı sağlar.

X RAY CİHAZLARI

Bu sistem özellikle yoğun olarak kullanılan AVM, emniyet ve adliye birimlerinin iç geçiş kısımlarında kullanılır. Kapı dedektörleri metali direk olarak algılarlar ve yoğunluğu ayarlanabilir olma özelliğine sahiplerdir. Yedi farklı bölümden oluştuğu için her bölümün hassasiyeti ayrı şekilde değiştirilebilir. Geçiş yapan kişilerin baştan sona kadar kontrolünü bu cihaz sayesinde yapabilmek mümkündür. Cihaz kusursuz bir çalışma fonksiyonuna sahip olduğu için elle tarama yapılmasına gerek kalmaz. Bu şekilde ortamın güvenliği sağlandığı gibi zamandan da kazanç elde edilmiş olacaktır.

Günümüzde üretilen dedektörler kızılötesi ve radyo frekansı teknolojisi ile çalışma gerçekleştirmektedir. Her metalin yaymış olduğu frekansı kolay biçimde algılayarak sahip olduğu hassasiyet ayarına göre uyarı verirler. Güvenlik ihtiyacının sürekli olarak artış göstermeye başladığı son zamanlarda dedektörler, vazgeçilmez kontrol cihazları olarak yerini almaya başlamıştır. Dedektörler sayesinde güvenlik açıkları kapatılarak, ortama kötü niyetli giren kişiler kolayca tespit edilir ve müdahale gerçekleştirilmesi de mümkün hale gelmiş olur.

Kapı dedektörü kişilerin kolayca geçebileceği şekilde tasarlanmıştır. X ray belli bir genişliği ve yüksekliği bulunur. Üzerlerine alarm yerleştirildiği için metal algılandığı zaman cihaz direk olarak uyarı vermeye başlar. Alarm tonu ve ses seviyesi istenildiği şekilde ayarlanabilir.

Kapı dedektörlerinin en büyük avantajı otomatik şekilde çalışmasıdır. Yani el dedektörlerinde olduğu gibi detaylı bir üst araması yapılmasına gerek kalmaz. Bu şekilde zamandan da kazanılmış olur. Üstelik hiçbir şeyin gözden kaçmaması da sağlanır. Ayrıca el dedektörlerinin algılama şansının düşük olduğu metaller de bu cihaz sayesinde kolayca tespit edilecektir. Günümüzde bu cihazların kullanılmadığı alan neredeyse kalmamıştır.

Kapı dedektörü fiyatı sahip olduğu büyüklük, teknik özellikler ve çalışma fonksiyonlarına göre değişiklik gösterir. Böylece ortama uygun cihaz seçimi yapmak da mümkün olacaktır.

Daha fazla bilgi için perkotek.com sitemizi inceleyebilirsiniz.