Zülfü Livaneli’den UNESCO istifası

UNESCO’nun iyi niyet elçiliği görevini yürüten Zülfü Livaneli istifa etti

Zülfü Livaneli’den UNESCO istifası

1996’dan beri Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür kurumu olan UNESCO’nun iyi niyet elçiliği görevini yürüten Zülfü Livaneli, “UNESCO’nun temel idealleriyle çelişki oluşturduğu” gerekçesiyle istifa etti.

Genel Direktör İrina Bokova’ya gönderdiği bir mektupla istifasını bildiren Livaneli, UNESCO’nun yapısı gereği hükümetler arası bir kuruluş olduğunu, devletler tarafından finanse edildiği için, hükümet politikalarını eleştiremez konuma düştüğünü belirtti.

‘UNESCO İDEALLERİYLE ÇELİŞİYOR’

İnsan hakları ihlallerine, düşünce ve basın özgürlüğüne vurulan darbelere dikkat çeken Livaneli, “bunlar karşısında susarak İnsanlık Zirveleri yapmanın ve soyut barış söylemlerinde bulunmanın, UNESCO’nun temel idealleriyle çelişki oluşturduğunu” söyledi.

Birleşmiş Milletler’in uluslararası alanda atadığı tek Türk iyi niyet elçisi olan Zülfü Livaneli, 10 Mayıs’ta Paris’te yapılan “Goodwill Ambassadors’’ toplantısına ve iki gün önce İstanbul’da düzenlenen İnsani Zirve’ye de, bu zirveye verilen desteği eleştirerek katılmadı.

Sur’daki tarih hazinesi yok edilirken İstanbul’da Dünya Kültür Mirasını Koruma konuşmaları yapmanın ikiyüzlülük anlamına geldiğini ifade eden Livaneli, bu göreve 1996 yılında Federico Mayor tarafından “Müzik ve edebiyat alanında dünya barışına yaptığı katkılar” nedeniyle atanmıştı.

(Kaynak: ODA TV)

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 13:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER