Zübeyir Aydar: Öcalan söylemeden çekilme olmaz!

Aydar, 'Sayın Türk Ankara'da siyaset yapıyor, PKK'de ne oluyor'u bilmez..."

Zübeyir Aydar: Öcalan söylemeden çekilme olmaz!

radikal.com'un haberine göre, PKK’nin Avrupa sorumlularından, kapatılan eski DEP Milletvekillerinden Zübeyir Aydar, Avrupa’da Kürtçe yayımlanan ’Rudaw’ gazetesine İmralı’da başlatılan süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kendilerinin her zaman Kürt sorununun çözümünde muhatabın Abdullah Öcalan olduğunu söylediklerini vurgulayan Aydar şu görüşleri dile getirdi:

"Abdullah Öcalan bizimle görüşmeden bir şey yapmaz. İmralı’da diyalog ve görüşmelerin yapılması bizim talebimizdi. Türkiye medyasında PKK’nin içerisinde farklı kanatlar olduğu söyleniyor. Bu doğru değil. PKK’de ayrı ayrı gruplar yoktur. Biz İmralı’da yürütülen görüşmelerin devam etmesinden yanayız. Öcalan cezaevinde olmasına rağmen siyasi konularda her şeye hakimdir. Bu konuda müzakere yapabilir, bunu yürütebilir. Ama, bu sadece yazılı ve mektuplarla olmaz. BDP heyetinin gidip gelmesiyle de olmaz. Öcalan’n PKK liderleri ile konuşması lazımdır. Ahmet Türk, Öcalan’ı ziyaret etti. Öcalan’ın sorduğu her soruya Ahmet Türk cevap veremez. ’PKK’de ne oluyor, HPG’nin durumu nasıl, askerlerin durumu nasıldır, PKK liderleri ne diyor, ne düşünüyor?’ Sayın Türk bunları bilmez. O, Ankara’da siyaset yapıyor. BDP bazı şeyler yapabilir ama bazı şeyler yapamaz."

’AYDINLAR VE GAZETECİLER ADAYA GİDİP-GELSİN’

BDP heyetinin, Türk aydınlarının ve gazetecilerin adaya gidip gelmelerini ve Öcalan ile görüşmelerini istediklerini kaydeden Aydar, "Bunun için devletten yol açmasını istiyoruz. Şimdi silahlı güçlerin Türkiye sınırlarının dışına çıkılması konuşuluyor. Öcalan söylemeden ve kendisi istemeden biz silahlı güçleri sınır dışına çıkaramayız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2013, 13:08

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER