Zarif’ten AB ülkelerine nükleer anlaşma çağrısı

Zarif, “AB ülkeleri uluslararası anlaşmanın korunması için daha fazla yatırım yapmalıdır” dedi

Zarif’ten AB ülkelerine nükleer anlaşma çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplantısına katılmak üzere New York’a giden İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran devlet medyasına nükleer anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zarif, “AB ülkeleri uluslararası anlaşmanın korunması için daha fazla yatırım yapmalıdır. Bu ülkelerin nükleer anlaşmayı korumak için yatırım yapmaya hazır olduklarına henüz şahit olamadık” dedi.

AB ülkelerinin nükleer anlaşmayı korumak için ortaya koyduğu çabanın yeterli olmadığını dile getiren Zarif, “AB ülkeleri uluslararası anlaşmanın korunması için daha fazla yatırım yapmalıdır. Bu ülkelerin nükleer anlaşmayı korumak için yatırım yapmaya hazır olduklarına henüz şahit olamadık” açıklamasında bulundu.

“Uluslararası bir anlaşmanın devam etmesini istemekle onun geçerliliğini koruması için yatırım yapmaya hazır olmak arasında cidd fark vardır. AB yetkilileri hala bu yönde bir adım atmış değillerdir” diyen Zarif, “ABD'nin taahhütlerini ifa etmemesi nükleer anlaşmayla sınırlı kalmamıştır. ABD'nin nükleer anlaşmayı ihlal etmesi, nükleer anlaşmanın işlevsiz olduğu anlamına değil, ABD rejiminin yasa tanımaz olduğu anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER