Zaman Gazetesi davasında mütaala açıklandı

Ali Bulaç, Mümtazer Türköne ve Şahin Alpay'ın 'Anayasayı ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi

Zaman Gazetesi davasında mütaala açıklandı

Zaman gazetesinin eski yazarları Ali Bulaç, Mümtazer Türköne, İbrahim Karayeğen ve Şahin Alpay hakkında 'anayasayı ihlal' suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası, 'örgüt üyeliği' suçundan ise 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istendi.

Fethullah Gülen yapılanmasının yayın organı olduğu gerekçesiyle kapatılan Zaman gazetesi eski yönetici ve yazarlarından hakkında dava açılanlardan 17's, tutuklu 31 sanık yargılanıyor.

Savcının esas hakkındaki mütalaasını açıkladığı duruşma, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısına inşa edilen binada görüldü.

24 SANIK DURUŞMAYA KATILDI

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusü'nün karşısında bulunan binada 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce  görülen duruşmaya 17 tutuklu sanık hazır bulundu. Ayrıca tutuksuz sanıklardan Şahin Alpay'ın da aralarında bulunduğu 6 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

İDDİANAME

Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu belirtti. Savcı, mütalaasında sanıklardan Ali Bulaç, Mümtazer Türköne, İbrahim Karayeğen ve Şahin Alpay'ın  "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, "örgüt üyeliği" suçundan ise 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisleri  talep etti. Savcı, mütalaasını okumaya devam ediyor.

İddianamade, "FETÖ yapılanmasının strateji gereği 2013 yılına kadar devlete ve hükümete karşı gizli ve derinden bir mücadele yürüttüğü, 2013'ten sonra ise açıktan saldırıya geçtiği, basın ve ifade özgürlüğü sınırları aşılarak devlet sırlarının ifşa edildiği, algı oluşturarak meşru hükümetleri çalışamaz hale getirmeyi hedeflediği" iddiaları var.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 23:21

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER