YYÜ'den AYM'nin 'hak ihlali' kararına tepki: Desteklemiyoruz

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yönetimi, AYM’nin barış akademisyenlerine yönelik 'hak ihlali' kararı vermesine karşı açıklama yaptı

YYÜ'den AYM'nin 'hak ihlali' kararına tepki: Desteklemiyoruz

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) yönetimi, Anayasa Mahkemesi'nin, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" metnine imza atan 10 akademisyenin yaptıkları bireysel başvuruda “hak ihlali” kararı vermesine karşı yazılı açıklama yaptı.

MA’nın haberine göre, YYÜ'den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Düşünce özgürlüğü ve düşünceyi özgürce açıklama hakkı kapsamında; hangi gerekçeyle olursa olsun terörün ve temsilcilerinin propagandasının yapılması asla kabul edilemez. Bu nedenle kendi devletini suçlayan açıklamalarda bulunmanın ifade özgürlüğü olarak değerlendirilemeyeceğine inanmaktayız. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin meşru mücadelesi hakkında eleştiri sınırlarını aşan, terör örgütüne hiçbir eleştiri getirmeyen sözde barış bildirisini yayınlayan akademisyenlerle ilgili adalet ve kamu vicdanına karşı alınan Anayasa Mahkemesi kararını Van YYÜ Yönetimi olarak desteklemiyoruz. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak milli birliğimize ve kardeşliğimize karşı atılan her adımın karşısında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 15:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
zahit
zahit - 1 yıl Önce

hesabınıza gelmedimi babanızı tanımasınız

SIRADAKİ HABER