Yunanistan’a kaçan askerlere hapis

Askerler, Yunanistan’da kalmak istediklerini ve canlarının tehlikede olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye geri dönmek istemediklerini belirttiler

Yunanistan’a kaçan askerlere hapis

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan 8 asker, 2’şer ay hapis cezasına mahkum edildi.
 
Kaçak askerler Dedeağaç’ta yargılandıkları davada, “ülkeye kaçak yollardan girmekten” suçlu bulundu.
 
İkisi 39, biri de 35 yaşında üç binbaşı, ikisi 36 ve biri 34 yaşında üç yüzbaşı ve 37 ile 41 yaşlarında iki astsubay İstanbul’da, Türk Hava Kuvvetleri’nde görevli olduklarını söylemişlerdi.
 
Türkiye’nin iadelerini talep ettiği askerler, polis eşliğinde kelepçeli olarak getirildikleri Dedeağaç suçüstü mahkemesinde, canlarının tehlikede olduğunu söyleyerek geri dönmek istemediklerini belirttiler.
 
‘EMİRLERE UYDUK’
 
Kaçak askerler ifadelerinde darbe hazırlığından haberdar olmadıklarını, emir üzerine hareket ettiklerini, 15 Temmuz gecesi İstanbul Aksaray’dan bazı yaralıları almak üzere görevlendirildiklerini, ancak yerden ateş açılması üzerine birliklerine döndüklerini kaydettiler.
 
Daha sonra Whatsapp grubu üzerinden anlaşarak birlikten sabaha karşı 04.00 sularında ayrılıp boş bir araziye indiklerini ve aralarında Yunanistan’a geçme konusunda mutabakat sağladıklarını anlattılar.
 
‘NİYE KAÇTINIZ?’
 
Hakimin, “Darbeye karışmadıysanız neden kaçtınız?” şeklindeki sorusuna ise askerler, tüm ordu mensuplarının canlarının tehlikede olduğunu düşündüklerini söyleyerek yanıtladılar.
 
Siyasi sığınma talebinde bulunan askerler, Yunanistan’da kalmak istediklerini ve canlarının tehlikede olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye geri dönmek istemediklerini belirttiler.
 
Dedeağaç Savcısı duruşmada, 8 askerin ülkeye yasa dışı yollardan girmek suçundan cezalandırılmasını istemişti.
 
Askerlerin mahkemeye getirilmelerinden önce, davaya müdahil olmak isteyen Türk avukatlar da basına açıklamalarda bulundu.
 
İstanbul Barosuna bağlı Hukukçular Derneği üyesi Ramazan Arıtürk, “Bu darbeci askerlere ilişkin çantamızda dosya var. Bunları mahkemeye sunacağız” şeklinde konuştu.
 
Arıtürk bu askerlerin Marmaris’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele baskın düzenleyenler arasında olduklarını öne sürerek, Yunanistan ve Türkiye’nin taraf olduğu anlaşmalar gereğince, bu kişilerin sığınma hakkının bulunmadığını öne sürdü.
 
SIĞINMA TALEPLERİ
 
Askerlerin Türkiye’de can güvenlikleri olmadığı gerekçesi ile yaptıkları sığınma talebi daha sonra ele alınacak. Askerler talepleri sonuçlanıncaya kadar Feres Polis Müdürlüğü’nde tutuklu kalacak.
 
Yunanistan’a geçerken kullandıkları Sikorsky tipi helikopter ise önceki gece Dedeağaç’a giden Türk Silahlı Kuvvetleri personeli tarafından teslim alınarak Türkiye’ye geri götürülmüştü.
 
Askerlerin durumu ile ilgili olarak önceki gece telefonda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, askerlerin sığınma talebinin en kısa zamanda karar bağlanacağını söylemişti.

(Kaynak: BBC)
 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 23:06
YORUM EKLE