Yunan güvenlik güçleri sınırda ateş açtı: 1 ölü, 5 yaralı

Yunanistan, bir kişinin hayatını kaybettiği yönündeki açıklamayı yalanlayarak, Türkiye'yi "yalan haber yaymakla" suçladı

Yunan güvenlik güçleri sınırda ateş açtı: 1 ölü, 5 yaralı

Edirne'de Yunanistan tarafından sığınmacılara açılan ateş sonucu bir kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı.

Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Kastanies Sınır Kapısı ile Pazarkule Sınır Kapımız arasındaki bölgede bulunan göçmenlere Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak ateş açılmıştır. Açılan ateş sonucunda göçmenlerden 3’ü ayağından, 1’i kasık bölgesinden, 1’i kafasından ve 1’i de göğüs bölgesine isabet eden gerçek mermi sonucu toplam 6 erkek şahıs yaralanmıştır.

Göğüs bölgesinden yaralanan şuan için kimliği tespit edilemeyen erkek şahıs olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmış ve burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir."

Bölgede bulunanlardan alınan bilgiye göre; Yunanistan-Türkiye sınırı arasında kalan bölgede bine yakın sığınmacının bulunduğu belirtilirken, Yunanistan polisinin düzenli olarak bölgedeki sığınmacılara gaz bombası ve biber gazıyla müdahale ettiği ifade edildi.

Öte yandan gazetecilerin, bölgeden uzaklaştırıldığı da gelen bilgiler arasında.

YUNANİSTAN'DAN YALANLAMA

Yunan hükûmet sözcüsü Stelyo Petsas, Edirne Valiliği'nin "Yunan güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu bir göçmen öldü" açıklamasını yalandı.

Türkiye'yi "yalan haber yaymakla" suçlayan Petsas'ın açıklaması şöyle:

"Türk tarafı, Yunanistan'ı hedef alan yalan haberler üretip yayıyor. Bugün de Yunanistan'ın ateş açıp insanları yaraladığı yalanını ürettiler. Daha önce yaralılardan bahsediyorlardı şimdi ise bir kişinin öldüğünden bahsediyorlar. Daha önceki yalanlamamızı tekrar ediyorum. Böyle bir şey yaşanmadı. Yunan yetkililer ateş açmadı."


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER