Yüksekdağ’ın kitabını imzalayan Buldan: O duvarlar yıkılmalı

Buldan, Yüksekdağ'ın Yıkılacak Duvarlar" isimli şiir kitabının imzaladı

Yüksekdağ’ın kitabını imzalayan Buldan: O duvarlar yıkılmalı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın yazdığı "Yıkılacak Duvarlar" isimli şiir kitabının imza etkinliğine katıldı.

Etkinlikte açıklama yapan Buldan, " Biz Figen Yüksekdağ’ı da Selahattin Demirtaş’ı da Gülten Kışanak’ı da İdris Baluken’i de bizlere yazdıklarıyla bu mücadelenin içinde hep gördük hep yanımızda hissettik. Biz biliyoruz ki onlar cezaevinde olsalar da bu mücadeleye katkıları çok büyük ve çok değerlidir. Yıkılacak Duvarlar başlığı bile bize yapmamız gerekenleri anlatıyor. Evet o duvarlar yıkılmalı, o duvarlar yıkılmalı ki, Figen Yüksekdağlar, Selahattin Demirtaşlar, Sebahat Tunceller, Gülten Kışanaklar, İdris Balukenler serbest kalmalı, özgür olmalı" dedi.

Buldan, şöyle konuştu:

“Bizlerle Figen Yüksekdağ’ı buluşturdular. Önceki dönem Eş Genel Başkanımız şuan dört duvar arasında rehin olarak tutuluyor. Arkadaşlarımız cezaevine girdiklerinden beri hiçbir zaman bizlerden kopmadılar. Yürekleri, kalemleri, selamları her daim bizlerle birlikte oldu. Zaman zaman bizlere hikayeler yazdılar, romanlar yazdılar şimdi de şiirle aramızdalar. Sevgili Figen Yüksekdağ aslında bu şiir kitabında Türkiye’yi anlatmış, Türkiye’nin gerçekliği anlatmış, yaşadığımız acıları kaleme almış. Hem Taybet ananın hikayesi hem 33 düş yolcusunun hikayesi hem de Türkiye’deki gençlerin, kadınların yaşadıkları bize Türkiye’nin gerçekliğini anlatıyor. Figen dışarıdayken yaşanmaya başladı bu acılar ve o içerideyken de bu acılar hiç eksilmedi hiç bitmedi.

Biz Figen Yüksekdağ’ı da Selahattin Demirtaş’ı da Gülten Kışanak’ı da İdris Baluken’i de bizlere yazdıklarıyla bu mücadelenin içinde hep gördük hep yanımızda hissettik. Biz biliyoruz ki onlar cezaevinde olsalar da bu mücadeleye katkıları çok büyük ve çok değerlidir. Yıkılacak Duvarlar başlığı bile bize yapmamız gerekenleri anlatıyor. Evet o duvarlar yıkılmalı, o duvarlar yıkılmalı ki, Figen Yüksekdağlar, Selahattin Demirtaşlar, Sebahat Tunceller, Gülten Kışanaklar, İdris Balukenler serbest kalmalı, özgür olmalı. Onlar özgür kalana kadar da bizim mücadelemiz devam edecek. Ben bir kez daha sevgili Figen’e yüreğine, kalemine, emeğine sağlık diyorum. İyi ki varsın iyi ki bizimlesin diyorum. Şiirlerinden de ona buradan teşekkürlerimizi ve kocaman sevgilerimizi yolluyorum.”

Buldan, daha sonra etkinlikte Yüksekdağ’ın Şırnak’ta öldürüldükten sonra 7 gün boyunca sokakta cenazesinin alınmasına izin verilmeyen Taybet İnan’a atfen yazdığı “Taybet Ana” isimli şiirini okudu.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 17:51

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER