"YSK, yurt dışından gelen mühürsüz oy pusulalarını geçersiz saydı"

Yüksek Seçim Kurulu'nun referandum günü oy sayımı devam ettiği sırada aldığı skandal kararın yurtdışında uygulanmadığı ortaya çıktı

"YSK, yurt dışından gelen mühürsüz oy pusulalarını geçersiz saydı"

Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da geçersiz sayılan mühürsüz pusula ve zarfları son anda geçerli sayması ile başlayan tartışmalarla ilgili olarak "Aynı seçim kurulu yurtdışında kullanılan mühürsüz oy pusulalarını geçersiz saydı. Aynı seçim içinde YSK'nın iki ayrı uygulamasına tanık olduk" iddiasını ileri sürdü. Şu anlaşılıyor ki, yasaları uygulamayan ya da kararlarını yasaların üstünde gören bir YSK ile karşı karşıyayız.

Saygı Öztürk'ün "Bunları öğrenince sizin de kaygınız artacak" başlığıyla yayımlanan (18 Nisan 2017) yazısı şöyle:

Hakaretlere uğradılar, “terörist” ilan edildiler, her gün ekranlarda aşağılandılar, silah çekildi, kürsüleri yıkıldı, ancak onlar anayasanın ince hesaplarını sabırla ortaya koydular. Halk hareketinin isimsiz binlerce kahramanı da bu mücadelede yerini aldı. Hile olmazsa seçimi de mutlaka kazanacaklarına inanıyorlardı. Şimdi, seçim hilelerinin sonucu belirlediği konuşuluyor.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP'li üyenin başvurusu üzerine, mühürsüz oy pusulalarını “geçerli” kabul etti. Oysa, aynı seçim kurulu yurtdışında kullanılan mühürsüz oy pusulalarını geçersiz saydı. Aynı seçim içinde YSK'nın iki ayrı uygulamasına tanık olduk. Şu anlaşılıyor ki, yasaları uygulamayan ya da kararlarını yasaların üstünde gören bir YSK ile karşı karşıyayız.

YORUM EKLE