YSK, yedek üyelerin oy kullanmasına yapılan itirazı reddetti

YSK'nin, İstanbul'da seçimin iptali kararını dördü yedek olmak üzere 11 üyeli toplantıyla alması tartışma yaratmıştı

YSK, yedek üyelerin oy kullanmasına yapılan itirazı reddetti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul seçiminin iptali kararını yedek üyelerin katılımıyla almasına yapılan itirazı reddetti. YSK kararında, "Somut olay itirazında seçimin sonunda verilecek tutanaklara karşı yapılan itirazlarda 298 sayılı kanunun 113/3 maddesi uyarınca üye tam sayısı olan 11 üye ile toplanıp karara bağlanacağından Anayasa'ya aykırı değildir" denildi.

YSK'nin, İstanbul'da seçimin iptali kararını dördü yedek olmak üzere 11 üyeli toplantıyla alması tartışma yaratmıştı.

YSK, itirazı reddetmesine ilişkin gerekçeli kararında uzun süredir 11 üye ile toplantı yapıldığını belirterek, "Somut olay itirazında seçimin sonunda verilecek tutanaklara karşı yapılan itirazlarda 298 sayılı kanunun 113/3 maddesi uyarınca üye tam sayısı olan 11 üye ile toplanıp karara bağlanacağından Anayasa’ya aykırı değildir" dedi.

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin kararın yazımını ise bugün tamamlamış, kararın muhalif üyelerin muhalefet şerhlerini yazmalarının ardından kamuoyu ile paylaşılacağını duyurmuştu. Toplantının sona ermesinin ardından kararın bugün açıklanmayacağı açıklanmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 18:21

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER