YSK Demirtaş'ın Fox TV’ye katılım talebini reddetti

İki üye karşı oy kullandı

YSK Demirtaş'ın Fox TV’ye katılım talebini reddetti

HDP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın Fox TV’de yayınlanacak Liderler Fox’ta programına, cezaevindeki ankesörlü telefonla bağlanması talebi Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

YSK Başkanvekili Erhan Çiftçi ve YSK Üyesi Yunus Aykın, karara karşı oy kullanarak tüm cumhurbaşkanı adaylarına tanınan propaganda hakkının Demirtaş’a tanınmamasının düşünülemeyeceğini ifade ettiler.  

HDP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Tiryaki’nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş’ın Fox TV'de yayınlanacak Liderler Fox'ta programına cezaevindeki ankesörlü telefondan katılması ve haftalık 10 dakika olan telefon görüşmesi hakkını burada kullanabilmesi için YSK’ya yaptığı başvuru reddedildi.

YETKİ ADALET BAKANLIĞINDA

Başvuru hakkında karar verme yetkisinin Adalet Bakanlığında olduğu belirtilen kararda, “YSK’nin ret gerekçesinde, “Demirtaş’ın Liderler Fox’ta programına katılımının sağlanması için girişimde bulunulması taleplerinin değerlendirilmesi mercii T.C. Adalet Bakanlığı olduğundan, Yüksek Seçim Kurulunun girişimde bulunması taleplerinin reddine karar verilmesi gerekmiştir” ifadesi kullanıldı. 

YSK’nin bu kararına iki üyesi karşı oy kullandı. YSK Başkanvekili Erhan Çiftçi ve YSK Üyesi Yunus Aykın, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu’na atıfta bulunarak tüm cumhurbaşkanı adaylarına tanınan propaganda hakkının Demirtaş’a tanınmamasının düşünülemeyeceğini ifade etti. 

Çiftçi ve Aykın’ın ret kararına sundukları karşı oy yazısında şu ifadeler kullanıldı: “Cumhurbaşkanı adaylarına tanınan propaganda hakkının Cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin DEMİRTAŞ’a tutuklu olduğu gerekçesiyle tanınmaması düşünülemez. Cezaevi imkanlarının elverdiği ölçüde gerekli önlemler alınmak ve yuğun araçlar kullanılmak kaydıyla seçim kanunlarında öngörülen propaganda hakkının Selahattin DEMİRTAŞ’a da sağlanması yolunda bir karar verilmesi gerekirken izin verme yetkisinin Adalet Bakanlığına ait olduğundan bahisle talebin reddi yolunda verilen karara katılmıyoruz.”

DEMİRTAŞ'TAN MESAJ

Demirtş'ın Twitter hesabından YSK'nın kararının ardından şu mesaj paylaşıldı:

Bu akşam 8'de Eşbaşkanlarımız Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin katılacağı Liderler Fox'ta programında, bana gönderilen soruların da cevaplarını bulacaksınız. Uzun zamandan bu yana ilk kez HDP'yi, HDP'lilerden dinleyeceksiniz.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 23:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER