YSK Başkanı Güven: Hayali seçmen yok

YSK Başkanı Güven'den yerele seçimlerle ilgili açıklama geldi

YSK Başkanı Güven: Hayali seçmen yok

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 31 Mart'taki yerel seçimle ilgili açıklama yaptı. Güven, Türkiye vatandaşlarının sisteme iki kere kayıt olmasının söz konusu olmayacağını söylerken "Mükerrer seçmen olmadığı gibi sahte seçmen de yok, hayali seçmen de yok" dedi.

Güven'in açıklaması şöyle:

6 BİN KİŞİ KAYITTAN DÜŞÜLDÜ

Bugün itibarıyla Türkiye’de mevcut seçmen sayısı 57 milyon 93 bin 985. YSK olarak bu işte ciddi manada hassasiyet gösteriyoruz ve seçmenlerimizin gerçek yerlerinde oylarını kullanmasını için elimizden geleni yapıyoruz, yasa da onu emrediyor. Hakimlerimize bu konuda resen inceleme yetkisi de verdik. Seçmen kütüklerinde 100 yaş üzerinde 6 bin kişi görünce, şüphelendiğimiz kayıtları incelettik. Bu 6 bin kişi, ölü olanlar kayıttan düşüldü.

KAYDI DONDURULAN SEÇMEN SAYISI 56 BİN 495

24 Haziran seçimlerinde 736 iken bu seçim döneminde beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı için kaydı dondurulan seçmen sayısı 56 bin 495. Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok. Seçmen kütüklerinde 100 yaş üzerinde 6 bin kişi görünce, şüphelendiğimiz kayıtları incelettik. Bu 6 bin kişi, ölü olanlar kayıttan düşüldü. Seçmen listeleri askıya çıktıktan sonra 165 kişiyle ilgili ihbar geldi. 7 kişinin sağ olduğu, diğerlerinin öldüğü belirlendi. 7 kişi dışındaki vatandaşlar seçmen kütüğü listesinden düşüldü. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan Suriyeliler kesinlikle oy kullanamaz.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 18:47

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER