YPG'den Miştenur Tepesi açıklaması: Denetimimizde

YPG: Denetim sağlandı

YPG'den Miştenur Tepesi açıklaması: Denetimimizde

YPG Basın Merkezi, Miştenur Tepesi'nin IŞİD'den "temizlendiğini" ve "özgürleştirildiğini" açıkladı. Dün gece bölgede yaşanan çatışmalarda 40 IŞİD üyesinin öldürüldüğünün belirtildiği açıklamada, çok sayıda askeri mühimmata el konulduğunu da duyuruldu.

ANF'deki habere göre, yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, IŞİD'in Kobani'yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırıların 126’ıncı gününe girdiğini belirtti.

“Kentin yüzde yetmişini denetim altına alan güçlerimiz dün gece kapsamlı bir operasyon düzenleyerek çetelere stratejik bir darbe indirmiştir” diyen YPG Basın Merkezi, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Kobanê'nin yüzde 70'inde kontrol sağlayan YPG/YPJ savaşçılarımız, dün gece Miştenur Tepesi’ni özgürleştirmek amacıyla kapsamlı bir operasyon düzenlemiştir. Koalisyon uçaklarının da destek verdiği operasyonda yoğun ve şiddetli çatışmalar yaşanmıştır.

Göğüs göğüse çatışmalar ardından güçlerimiz Miştenur Tepesi’ni çetelerden temizleyerek özgürleştirmiştir. Çetelerin tüm engelleme girişimleri güçlerimizce geri püskürtülmüş ve YPG/YPJ savaşçılarımız Miştenur Tepesi ve yamaçlarında tam denetim sağlamıştır. Sabah saatlerine kadar süren operasyonda tespit edilebilen 40'tan fazla çete üyesi öldürülürken, güçlerimizde herhangi bir kayıp yaşanmamıştır.

Güçlerimiz bu operasyonda 3 çete cenazesiyle birlikte çetelere ait 1 adet 12,5'luk doçka ve 150 adet 12,5'luk doçka mermisi, 3 adet BKC ve 5.000 adet BKC mermisi, 8 adet kalaşnikof, 21 kalaşnikof şarjorü ve 3.700 adet kalaşnikof mermisi, 1 adet B7 roketatar ve 7 adet B7 roketatar mermisi, 16 adet elbombası, 2 adet elyapımı mayın, 4 adet askeri çanta, 11 raxt, 5 adet telsiz cihaz, 1 adet dürbün ele geçirmiştir.

Güçlerimiz, eşzamanlı olarak güney cephesinde bulunan Hastane yakınlarında da çete gruplarını hedef almıştır. Bu saldırıda 2 çete üyesi öldürülmüş, çetelere ait 1 adet kalaşnikof, 1 adet raxt, 6 adet B7 roketatar mermisi ve 6 adet el bombası ele geçirilmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2015, 12:44
YORUM EKLE