YPG'de IŞİD'e karşı savaşan bir ABD'li: Jordan Matson

IŞİD'e karşı savaşmak için YPG saflarına katılarak 'Serdar' adını aldı; girdiği bir çatışmada da hafif yaralandı...

YPG'de IŞİD'e karşı savaşan bir ABD'li: Jordan Matson

ABD'li Jordan Matson isimli bir kişi, adını sonradan İslam Devleti (İD) olarak değiştiren IŞİD'e karşı savaşmak için YPG saflarına katılarak “Serdar” adını aldı. Sekiz IŞİD'linin öldürüldüğü bir çatışmada yakınına havan topunun düşmesiyle hafif yaralanan Matson'ın, YPG’de gördüğü ilgiden 'oldukça memnun' olduğu belirtiliyor. 

WİSCONSİN EYALETİNDEN GELDİ

ANF'nin haberine göre, ABD’nin Wisconsin eyaletinden gelen Jordan Matson, IŞİD'e karşı savaşta YPG saflarında mücadele veriyor.

Daha önceden Kürt halkı konusunda bilgi sahibi olduğunu belirten Matson, son süreçte internet üzerinden YPG’nin IŞİD'e karşı verdiği mücadele konusunda bilgi sahibi olduğunu ve bir kenarda oturup hiçbir şey yapmamaktansa YPG’ye katıldığını belirtiyor.

YPG’nin daha önce düşündüğünden çok daha büyük bir organizasyon olduğunu söyleyen Matson, kısa bir süre süre içerisinde YPG içinde kabul görmekten dolayı mutlu olduğunu ifade etiyor. Bir haftadan bu yana birliğiyle birlikte mücadele içinde yer aldığını belirten Matson, şu anda Kürtçe öğrenmeye çalıştığını söylüyor.

YPG’deki koşullar konusunda hiç zorlanmadığını belirten Matson, kendisi için tek engelin şu anda dil engeli olduğunu belirtiyor.

Matson, YPG’ye katılımı konusunda da ailesinin desteğini gördüğünü sözlerine ekliyor.


CEZAA’DA YARALANDI

YPG’ye katılımının hemen ardından Cezaa’da IŞİD'le çatışmaya girdiklerini anlatan Matson, burada çetelerin ağır silahlarla saldırmasına rağmen altı saatlik çatışmanın ardından püskürtüldüğünü dile getiriyor.

Matson çatışmanın ilk anlarında yakınlarına düşen bir havan mermisinin parçalarıyla yaralandığını ifade ederken, "Yaralandığım anda ana mevziye bir diğer YPG’li ile ulaştım ve yaralarımın hafif olduğunun anlaşılmasının ardından tekrar mevziye geri döndük" diye sözlerini sürdürüyor.

Matson, girdiği çatışmada 8 IŞİD'li çetesinin öldürüldüğünü ve çetelerin kaçtığını aktardı.

IŞİD'LE MÜCADELE BİTENE KADAR ROJAVA'DA

Ailesi ve arkadaşlarına kendisinin iyi olduğu mesajını veren Matson, IŞİD'e karşı mücadele sona erene kadar Rojava’da kalacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 08:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
demokrat kürt
demokrat kürt - 4 yıl Önce

yaşasın halkların kardeşliği.