YPG'lilerin cenazeleri 4 gündür Habur'da bekletiliyor

Habur’da ve Silopi’de gerginlik sürüyor

YPG'lilerin cenazeleri  4 gündür Habur'da bekletiliyor

Rojava’da IŞİD ile girdikleri çatışmalarda ölen 13 YPG’linin cenazelerinin 4 gündür Habur Sınır Kapısı’nda bekletilmesinin gerginliği sürüyor. Aileler, HDP’li milletvekilleri ile cenazeleri almak için beklerken, Şırnak Baro Başkanı Nuşurevan Elçi, cenazelerin ailelere verilmemesi ile hukukun çiğnendiğini söyledi. İlçe merkezinde ise sokaklarda hendek kazıp barikat kuran göstericiler ile polis arasında çatışmalar çıktı.

Suriye’nin Rojava bölgesinde IŞİD ile girdikleri çatışmada ölen PYD’nin askeri kanadından 13 YPG’linin cenazesi, getirildikleri Habur Sınır Kapısı’nda 4 gündür bekletilirken; hem Habur’da hem Silopi’de gerginlik sürüyor. Cenazeleri almak için Cumhuriyet Savcılığına başvuran ailelerine, cenazelerin sınırdan geçirilmesi sorumluluğunun İçişleri Bakanlığı’nda olduğu, cenazeler sınırdan içeri girdikten sonra ancak otopsi işlemini savcılığın yapabileceğini söylendi.

HDP Şırnak Milletvekilleri de 26 Temmuz’dan beri Habur Sınır Kapısı'nda bekletilen cenazelerin teslim edilmesi için ailelerle birlikte bekliyor.

‘CENAZELER TIR’IN İÇİNDE BEKLETİLİYOR’

Milliyet’te yer alan habere göre, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, Türkiye’deki hukuk sistemine göre devletin kendi vatandaşlarını ölü ya da diri olmasına bakılmadan alması gerektiğini, bu sebeple savcı ile görüşme yaptıklarını belirterek şöyle dedi:

"Savcılık, bize cenazelerin alınmamasının tamamen İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğunu ve kendilerinin cenazeler içeriye alındıktan sonra otopsi işlemi ile ilgilenebileceklerini söyledi. Yapılan keyfi bir uygulamadır. Bu şekilde hukuk çiğneniyor. Cenazelerin günlerce bir TIR’ın içinde bekletilmesi hem cenazelere, hem ailelere hem de devlete saygısızlıktır."

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 10:54
YORUM EKLE