Yolsuzluk soruşturmasında tüm tedbirler kaldırıldı

Yeni savcıya göre yeterli delil yokmuş…

Yolsuzluk soruşturmasında tüm tedbirler kaldırıldı

Türkiye'yi sarsan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında şüphelilere konulan tüm yurt dışı yasakları ve mal varlığı tedbirleri tamamen kaldırıldı. Yeni Savcı, kararında "Şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair ve adli kontrol tedbiri gerektirecek deliller dosyada mevcut değil" ifadelerini kullandı.

91 ŞÜPHELİYİ KAPSIYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Aralık soruşturmasında tutuksuz şüphelilere yönelik adli kontrol ve yurt dışı yasağı tedbirlerinin tamamını kaldırdı.

Aralarında eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Halkbank eski müdürü Süleyman Aslan ve iş adamı Reza Zerab'ın yer aldığı 11'i tutuklu toplam 91 şüphelinin yer aldığı 17 Aralık soruşturmasında yeni gelişmeler yaşandı.

SAVCI: DELİL DOSYADA MEVCUT DEĞİL

Operasyonun savcıları Celal Kara ile Mehmet Yüzgeç'in görevden alınmasıyla, dosyaya tek başına bakan savcı Ekrem Aydıner'in yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuksuz olan şüphelilere yönelik adli kontrol ve yurtdışı yasağı tedbirlerinin tamamı kaldırıldı.

Savcı kararında, "Şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair ve adli kontrol tedbiriyle denetlenmelerini gerektirecek deliller dosyada mevcut değildir" ifadelerine yer verdi.

EL KONULAN CİHAZLAR İADE EDİLİYOR

Savcı Aydıner, ayrıca dosyanın tutuksuz şüphelilerine ait gözaltına alındıkları sırada el konulan tüm telefon cihazlarını bizzat şüphelilere teslim edilmesi için adli emanet bürosuna talimat verdi. Başta iş adamı Ali Ağaoğlu olmak üzere birçok şüpheli adli emanete giderek telefonlarını aldılar.

YENİ BAŞSAVCI'NIN İLK İŞİ SAVCILARI GÖREVDEN ALMAK OLMUŞTU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yeni atanan Hadi Salihoğlu'nun isteği ile Çağlayan Adliyesi'nde çok sayıda savcının görev yeri 10 gün önce değiştirilmişti.

"Geldiğim belli olsun, esaslı değişiklik yapacağım" diyen Salihoğlu, yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarına bakan savcıların görev yerini de değiştirilmişti. Bu kapsamda 17 Aralık'ta başlayan ve aralarında üç bakan çocuğunun da yer aldığı isimlere ilişkin yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını yürüten savcılar Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç dosyadan el çektirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 11:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER