Yine askerde işkence iddiası

Aç bırakıldığı, işkenceye uğradığı ve bu nedenle akli dengesini yitirdiği iddia edildi…

Yine askerde işkence iddiası

20 yaşındaki Er Emrah Başta’nın İzmir’de vatani görevini yaparken aç bırakıldığı, işkenceye uğradığı ve bu nedenle akli dengesini yitirdiği iddia edildi. Emrah Başta, Ankara GATA’ya kaldırılarak tedavi altına alındı

Çağdaş ULUS / VATAN

Ümraniye’de oturan Emrah Başta, birkaç ay önce askerlik görevi için İzmir’deki birliğine giderek teslim oldu. İddiaya göre komando olarak vatani görevini yapan Başta’nın acemi birliğindeki ağır eğitimleri sırasında dizi çıktı. Hastaneye sevk edilen Başta’ya doktorlar, rapor vererek istirahat etmesini istedi. “Spor istırahatı” nedeniyle birliğindeki diğer arkadaşları gibi eğitimlere katılamayan Başta’ya komutanları tarafından mıntıka temizliği görevi verildi.

Tuvalete kilitlediler

Usta birliğine giden Başta, ayağında sorun olduğu için burada da eğitimlere katılmadı. Arkadaşlarının eğitim yaptığı sırada yatakhanede uyurken görevli çavuş tarafından görülen Başta, iddiaya göre cezalandırılarak tuvalete kilitlendi. Başta’nın birlikte görevli komutanlardan üç gün boyunca sopa ile dayak yediği ve iki gün de aç bırakıldığı öne sürüldü. Gördüğü kötü muamele ve işkence nedeniyle akli dengesini yitirdiği iddia edilen er Başta, İzmir’de askeri hastaneye kaldırıldı. Oğullarının durumundan hastaneye yatırıldıktan sonra haberdar olan Başta ailesi, askeri hastaneden alarak bir özel hastaneye sevk etmek istedi. Ancak oğulları resmi olarak asker olduğu için bu talep gerçekleştirilemedi. Emrah Başta, İstanbul GATA’ya sevk edildi.

Subay görünce kaçıyor

Anne ve babası ayrı yaşayan Emrah’ın Ümraniye Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan babası oğluna işkence yapanların cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu. MAZLUMDER avukatları da babanın talebi üzerine İzmir ve İstanbul’da savcılığa dilekçe verdi. Avukat Mahir Orak “Emrah üniformalı bir asker gördüğü anda masanın altına gizleniyor. Konuşurken sürekli sağı solu kolaçan ediyor. Emrah’ı bu hale getirenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Emrah sürekli asker gördüğünde Süleyman çavuş, Ersin subay ne olur vurmayın diye ağlıyor. Bu insanlık suçudur” dedi.

Uğur Kantar, Kıbrıs’ta işkenceden ölmüştü

KIBRIS’TA 28’inci Tümen’de askerliğini yapan 21 yaşındaki Uğur Kantar, terhisine iki hafta kala komutanı tarafından verilen disiplin cezasını çekmek için “disko” tabir edilen disiplin koğuşuna konuldu. İddiaya göre 25 Temmuz 2011’de iki gardiyan tarafından dövülen ve elleri kelepçelenerek kızgın güneş altında bekletilen Kantar, kendinden geçince Lefkoşa Nalbantoğlu Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak bilinci açılmayan Kantar durumunun ağırlığı gözönüne alınarak Ankara GATA’ya sevk edildi. Uzun süre yoğun bakım ünitesinde tutulan Uğur Kantar 12 Ekim’de yaşamını yitirdi. Askeri savcı, Kantar’ı döven iki gardiyan için ağırlaştırılmış müebbet hapis istedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
derya deniz
derya deniz - 7 yıl Önce

biz çocuklarımızı askerede teslim edemeyeceksek ..güya vatanı bizim çocuklarımız koruyor ya çocuklarımızı BİZİM ! askerlerimizden kim koruyacak ??