Yenikapı'da Kudüs mitingi: Tüm bölge ülkeleri hava sahaları İsrail’e kapatılmalı

Mitingde, Trump'ın kuklasını yaktılar

Yenikapı'da Kudüs mitingi: Tüm bölge ülkeleri hava sahaları İsrail’e kapatılmalı

Saadet Partisi öncülüğünde, İstanbul Yenikapı’daki miting alanında ‘Kudüs İslam’ındır’ mitingi düzenlendi.

Mitingde, ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması protesto edildi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri kürsüye çıkıp alandakilere hitap etti. Karamanoğlu, "İslam ülkeleri resmi veya gayrı resmi İsrail ile olan askeri, siyasi, ekonomik ve diplomatik ilişkilerini kestiğini bütün dünyaya ilan etmeleri icap eder. Tüm bölge ülkeleri hava sahalarının İsrail’e ait sivil ve askeri bütün uçuşlara kapatmalıdır" dedi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun kürsüye çıktığı sırada gruptan bazıları Trump’un kuklasını yaktı.

Konuşmasına “Bugün İstanbul’da bu muhteşem meydandan yeryüzünün tüm mazlumları için küresel intifadanın meşalesini yakıyoruz” diye başlayan Temel Karamollaoğlu şunları söyledi:

“İşgal altındaki Kudüs, Müslümanların en çetin imtihanıdır. Kudüs Müslümanların yeryüzünde olup bitenler karşısında nerede durduğunun, kimlerle olduğunun ve neye hizmet ettiğinin göstergesidir. Mescid-i Aksa’nın işgal altında olması sadece Filistinlilerin meselesi değlidir. Kudüs’ün işgal altında olması Araplarla İsrail arasında bir meselede de değildir. Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistin toprakları İslam aleminin ve bütün İslam ümmetinin meselesidir. ‘Elhamdülillah ben Müslümanım’ diyen her insanın yüreği mutlaka Mescid-i Aksa, Kudüs ve Filistin için atmalıdır. Bu inancımızın bir gereğidir.”

‘GECE GÜNDÜZ AĞLAMANIN FAYDASI YOKTUR’

Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilmeliyiz ki gece gündüz ağlamanın biz Müslümanlara hiçbir faydası yoktur. Bugün kendi kendimize sormamız gereken soru şudur: Irkçı emperyalizm adım adım hedefine yürürken biz ne ile meşgulüz ne yapıyoruz? Siyonistler ve onların destekçileri Kudüs’ü başkent ilan ederken biz ne yapıyoruz? Gazze’ye fosfor bombaları yağarken biz ne yapıyoruz?”

“Bu küresel kuşatmaya karşı ancak küresel bir direnişle ve intifada ile karşılık verebiliriz. Bunu mutlaka idrak etmek mecburiyetindeyiz” ifadesini kullanan Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“İhtilaflarımızı, farklılıklarımızı kaşıyarak değil; ittifaklarımızı güçlendirerek bu kötü gidişi engelleyebiliriz. Bu yüzden zaman süslü laflar söyleme zamanı değildir. Kudüs’ün kurtuluşunu gerçekten istiyorsak süslü laflarla değil, güçlü icraatlarla bu işe kalkışmalıyız. Çünkü ırkçı emperyalizm laftan değil; ancak ve ancak güçten anlar. İslam Birliği Teşkilatı bundan 48 yıl önce Mescid-i Aksa’yı korumak için kurulmuştu. Şu anda Türkiye İslam Birliği Teşkilatı’nın dönem başkanı. Elbette Sayın Cumhurbaşkanı’nın Kudüs konusundaki açıklamalarını önemli buluyoruz; ama kesinlikle yeterli bulmuyoruz. Önümüzdeki hafta yapılacak zirveden bildiri değil, yaptırım içeren kararlar bekliyoruz. İslam aleminin şuanda kararlı ve onurlu bir duruşa ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz.”

‘İSLAM ÜLKELERİ HAVA SAHALARINI İSRAİL’E KAPATMALIDIR’

Bölge ülkelerine çağrıda bulunan Karamollaoğlu, şunları söyledi: “Kısa vadede bütün İslam ülkelerinin Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıdıklarını bütün dünyaya ilan etmeleri gerekir. İslam ülkeleri resmi veya gayrı resmi İsrail ile olan askeri, siyasi, ekonomik ve diplomatik ilişkilerini kestiğini bütün dünyaya ilan etmeleri icap eder. Tüm bölge ülkeleri hava sahalarının İsrail’e ait sivil ve askeri bütün uçuşlara kapatmalıdır.” 

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 11:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seyid
Seyid - 7 ay Önce

Kimsenin zerre kadar Kudüs û umursadığı yok. Hepsi iç politikaya oynuyor.