Yeni Şafak bildiğiniz gibi... Alman gerillanın Rojava’da değil Kandil’de öldüğünü iddia etti

Yeni Şafak gazetesi yaptığı haberde hiçbir kaynak belirtmedi

Yeni Şafak bildiğiniz gibi... Alman gerillanın Rojava’da değil Kandil’de öldüğünü iddia etti

Yeni Şafak gazetesi YPG’li Kevin Jochim’in (Dilsoz Bahar) Kandil’e yönelik TSK operasyonları sırasında öldürüldüğünü yazdı. Oysa Jochim, TSK operasyonları başlamadan çok önce, Rojava’nın Siluk kasabasında IŞİD’e karşı savaşırken ölmüştü.

Jochim’in TSK’nın hava operasyonları sırasında Kandil’de öldürüldüğünü iddia eden gazete, Türkiye’nin cenazenin geçişine izin vermediği için Almanya’nın devreye girdiğini yazdı. Yeni Şafak’ın iddiasına göre Almanya, Jochim’in cenazesini Türkiye’den alabilmek için Suriye’de öldüğünü öne sürüyordu.

Diken'de yer alan habere göre, hiçbir kaynak gösterilmeden yazılan Yeni Şafak haberi, her zaman olduğu gibi tek bir ağızdan Sabah, Star ve diğer ‘havuz medyası‘ yayın organları tarafından ‘PKK-Almanya işbirliği ispatlandı‘ başlıklarıyla kullanıldı.

JOCHİM 6 TEMMUZ’DA ÖLDÜ, OPERASYONLAR 24 TEMMUZ’DA BAŞLADI

Ne var ki Kevin Jochim, dünyanın farklı yerlerinden IŞİD’e karşı savaşmak için YPG’ye katılanlardan biriydi. YPG’ye katıldıktan sonra Dilsoz Bahar adını alan Alman genç, 6 Temmuz 2015’te Siluk kasabasına bağlı Şergirat köyünde IŞİD ile YPG arasında çıkan çatışmada hayatını kaybetmişti. YPG Jochim’in öldüğünü 13 Temmuz’da duyurmuştu.

TSK’nın PKK’ye yönelik operasyonları ise 24 Temmuz gecesi başlamıştı. Yani Jochim’in ölümü, Suruç katliamı ve Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi ve çatışmaların başlamasından da önceydi.


HABUR’DA BEKLETİLEN CENAZELER ARASINDAYDI

Dahası Jochim’in cenazesi Habur Sınır Kapısı’nda 10 gün bekletilen 13 YPG’li cenazesi arasındaydı ve 5 Ağustos’ta Türkiye’ye geçişine izin verilmişti. Jochim’in cenazesi 15 Ağustos’ta Almanya’ya götürülmüş ve 22 Ağustos’ta da toprağa verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 13:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
SERBılınd
SERBılınd - 4 yıl Önce

farkedermi daişi yabancı savaşçı var diyen sizler
pyd ypg ve ne haltsa ne işi var ejnebilerin bu kardeşi kardeşe düşürme planı değilmidir

CNYT
CNYT - 4 yıl Önce

uyan müslüman kürt hdpkk bir haçlı zihniyetinin mahsuludur andadoludan islamı silme dinsiz bi nesil satılmış bi ruh yaratma faliyeti almanın ne işi var kandilde ya kandilde kiler mal akıl hocalığı yapıyor yada mu hristiyan emir yağdırıyor :) özgürlük savaşçılarına nasıl bi özgürlükse

Biri
Biri - 4 yıl Önce

Aynı ..okun laciverti...

dimitri
dimitri - 4 yıl Önce

almanya sirt dönünce iyce gicik oldular almanya soykirim icinde he dicek.

SIRADAKİ HABER