'Yeni KHK'yle her üniversite mezunu yargıç olabilecek'

Resmi Gazete'de yayımlanan 703 sayılı KHK ile idari hakim olabilme şartlarında değişikliğe gidildiğini açıkladı

'Yeni KHK'yle her üniversite mezunu yargıç olabilecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan 703 sayılı KHK'yle eğitim alanında pek çok değişiklik yapıldı. Yargıçlar Sendikası Basın Sorumlusu Hakim Nuh Hüseyin Köse 'yeni düzenlemeyle birlikte üniversite mezunları hakim olabilecek' dedi.

Hakim Nuh Hüseyin Köse, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 703 sayılı KHK ile idari hakim olabilme şartlarında değişikliğe gidildiğini açıkladı.

Hakim Köse, sosyal medyada yaptığı açıklamada "703 sayılı KHK’ nin 136/a maddesine göre herhangi bir 4 yıllık lisans diploması olan idari yargıç olabilecek" ifadelerini kullandı.

Köse Twitter hesabından şu bilgileri paylaştı: "Fizik tedavi, veterinerlik, Fransızca, iklim mühendisliği, ilahiyat, sümeroloji, tıp gibi en az 4 yıllık bölüm mezunlarının idari yargıç olmalarının önündeki yasal engel kaldırıldı."

"KHK'nın 136/a madde/fıkrasına göre; bakanlığın ihtiyaç duyacağı diğer alanlarda en az dört yıllık üniversite mezunu olmak şeklindeki değişiklikle, bakanlığa, 4 yıllık herhangi bir alanda lisans diploması olanları idari yargı sınavına sokma yetkisi verilmiş oldu."

Kaynak: Artı Gerçek

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 11:28

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER