Yemekten zehirlenen gözaltındaki HDP'liler hastaneye kaldırıldı

HDP'li Dede, hastaneye kaldırılan Ayhan Bilgen’in serum verildikten sonra emniyete getirildiğini, 2 siyasetçinin halen hastanede oldukları söyledi

Yemekten zehirlenen gözaltındaki HDP'liler hastaneye kaldırıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nin, “Kobani soruşturması” kapsamında 25 Eylül’de gözaltına alınan siyasetçilerin yemekten zehirlendiği, hastaneye kaldırılmadıkları ve avukatlarıyla görüştürülmediğini duyurması üzerine HDP'liler İl Emniyet Müdürlüğü’nün önüne gitti.

DEDE SİYASETÇİLERLE GÖRÜŞTÜ

Aralarında HDP milletvekilleri Hişyar Özsoy, Nuran İmir, Filiz Kerestecioğlu, Hüseyin Kaçmaz ve Erdal Aydemir’in de bulunduğu partililerin bekleyişi bir süre sonra sonuç verdi.

HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve avukat Ümit Dede, gözaltındaki siyasetçilerle görüştü.

BİLGEN’E SERUM VERİLDİ

Mezopotamya Ajansı’na bilgi veren Dede, gözaltındaki Ayla Akat, Sırrı Süreyya ve Ayhan Bilgen ile görüştüğünü aktardı.

Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in hastaneye götürülerek, serum verildiğini ve kanında da enfeksiyona rastlandığını ifade eden  Bilgen’e ilaç verildiğini, durumunun iyi olduğunu söyledi.

Dede, “Ben Ayhan beyle görüştüğümde durumu iyi görünüyordu. Biraz halsizlik vardı. Reçete yazılmış, sabah ilaçlarını alıp, götüreceğiz” dedi.

2 SİYASETÇİ HALEN HASTANEDE

Dede, Ayla Akat Ata’nın da rahatsızlandığını ancak hastaneye götürülecek kadar durumunun kötüleşmediğini ifade etti. Dede, gözaltına alınan HDP eski MYK üyeleri Can Memiş ve İsmail Şengün’ün hala hastanede olduğunu ve verilen serumun bitmesi ardından emniyete geri getirileceğini aktardı.

Dede, siyasetçilerin gıda zehirlenmesinden dolayı hastaneye kaldırıldıklarına işaret ederek, “Yemekten zehirlenme olduğu tahmin ediliyor. Gıda zehirlenmesi ihtimali yüksek. Gün içerisinde müvekkilleriyle görüşen avukat arkadaşlar herkesin yemeklerden şikayetçi olduğunu, bayat ve kötü yemekler verildiğini söylediğini belirtti. Ayhan bey diğer iki arkadaşı hastanede görmüş, onların da durumlarının iyi olduğunu söyledi” diye konuştu. 

Dede, Bilgen ve Ata’nın kendilerini merak eden herkese selamları olduğunu söyledi.

Gözaltındaki siyasetçilerle yapılan görüşme ardından partililer İl Emniyet Müdürlüğü’nün önünden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER