YDG-H: Şemdinli'de 13 IŞİD üyesini yakaladık

Yakalanan şahısların üzerinde Federal Kürdistan kentlerini gösteren not ve krokiler çıktığı iddia edildi...

YDG-H: Şemdinli'de 13 IŞİD üyesini yakaladık

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi Kürt gençleri, Şemdinli üzerinden Irak Kürdistanı'na geçmeye çalışan ve IŞİD üyesi olduklarından şüphe edilen 13 kişiyi "yakaladıklarını" duyurdu. Aralarında Trabzon, Ordu ve Diyarbakır'ın yanı sıra Halep'ten gelen gençlerin de bulunduğu şahısların üzerinde Federal Kürdistan kentlerini gösteren not ve krokiler çıktığı iddia edildi.

DİHA'nın haberine göre, İki gün önce Hakkari'nin Şemdinli ilçesine geldiği belirtilen ve IŞİD'li oldukları iddia edilen 13 kişi, 12 Ağustos Salı günü akşam saatlerinde Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi gençler tarafından yakalandı.

Federal Kürdistan Bölgesi'ne geçmek üzere ilçeye geldikleri tahmin edilen şüphelilerin, kimsenin kendilerine sahip çıkmaması ve onları görenlerin haberdar etmesi ile fark edilerek, takibe alındığı ve ilçenin farklı noktalarında gençler tarafından yakalandığı öğrenildi.

YDG-H'liler, yakalanan kişilerin ifadelerinden hareketle toplamda 13 kişi olduklarının tespit edildiğini belirtiyor.  Bu bilgiler üzerine ilçede farklı noktalarda 11 kişi daha yakalandı. Yakalanan kişiler koordineli bir şekilde Yüksekova'ya götürüldü. Yakalanan kişilerden bazılarının Suriye'nin Halep kentinden, kiminin ise Trabzon, Ordu ve Diyarbakır'dan geldiği tespit edildi. Yakalanan şahısların üzerinde İngiltere ve Brezilya bayrakları, bilgisayar, yol krokileri, yol güzergahlarını gösterin CD'ler ve Federal Kürdistan kentlerine giden yol güzergahlarını tarif eden notlar olduğu ileri sürüldü. Yine yakalananların üzerinde 25 bin dolar çıktığı iddia edildi.

Konuyla ilgili bilgi veren YDG-H üyeleri şu açıklamada bulundu:

"Belirlenen şahıslar yurtsever halkımız tarafından bize ve DBP gençlik üyelerini haberdar etmesiyle fark edildi. Durumdan haberdar olmamızdan sonra şüpheli şahıslara kısa sürede bir takip başlattık. İlk olarak 2 kişiye gözaltı yaptıktan sonra, yakalanan 2 kişiyi konuşturduk. Konuşan iki kişi uzun uğraşlar sonrası burada tek olmadıklarını ve kendilerinin dışında 11 kişi daha olduğunu söylediler. Daha sonra onların yerleri tespit edilerek onları da grup halinde farklı yerlerden bulup gözaltına aldık. Gözaltına alınan şahıslar daha sonra kendi birimlerimiz tarafından güvenli bir şekilde üst birimlerimize yaya ve araçlarla teslim ettik. Bu durumdan yurtsever Şemdinli halkı ve birimimiz tarafından ortak çalışma içerisinde oldu."

YDG-H üyeleri, şüphelilerin telaşlı olduklarını, yakaladıkları şahısları yan yana götürüldükleri sırada birbirlerinin sadece omuzlarını öpüp Arapça sözler söylediklerini ve telaşlı olduklarını belirtti. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2014, 14:10

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet karakaya
Mehmet karakaya - 6 yıl Önce

Bu kişi ve kişiler nerede ve nasıl üredikleri aslında biliniyor neden engellenmiyor hükümet tarafından?bu örgütü yıl 1993 diyarbakırın cumhuriyet köyünde bir zat gördüm ve sakallı hörtlek gibi adamlar vede otomatik silahlarıyla birlikte şaşırmıştım yani bunları yetiştiren paralel devletler kısacası bunların başı israil islam adı altında ateş saçıyor bilgilerinize arz ederim

SIRADAKİ HABER