Yazar Hamza Yalçın İspanya’da tutuklandı

Yalçın 1984'ten beri İsveç'te siyasi sığınmacı olarak yaşıyor

Yazar Hamza Yalçın İspanya’da tutuklandı

Siyasi sığınmacı olarak 1984'ten beri İsveç'te yaşayan Yazar Hamza Yalçın tatil için gittiği İspanya'da gözaltına alındı. Yalçın'ın Türkiye tarafından arandığı için yakalandığı belirtildi.

İsveç'te yaşayan Yazar Hamza Yalçın, tatil için gittiği İspanya'nın Barcelona kentinde Türkiye'nin yaptığı başvuru uyarınca 'terör' suçlamaları doğrultusunda gözaltına alındı.

Türk hükümetine karşı eleştirel yayınlar yapan Sosyalist dergisi Odak'ta yazılar kaleme alan Yalçın 1984'ten beri İsveç'te siyasi sığınmacı olarak yaşıyor.

Barcelona polisi sözcüsü Jose Antonio Nin, Yalçın'ın 3 Ağustos'ta gözaltına alındığını ve mahkemeye sevk için tutulduğunu söyledi. Mahkeme iade kararı verirse Yalçın, Türkiye'ye gönderilecek.

Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün İsveç temsilcisi Jonathan Lundqvist, yaptığı açıklamada gözaltının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye'de olmayan eleştirel seslere bile ulaşabildiğinin" bir göstergesi olduğunu söyledi.

Associated Press haber ajansına konuşan Lundqvist, "Sürgündeki gazetecilerin bile tutuklanmaları endişe verici" ifadesini kullandı.

İngiltere merkezli Uluslararası Yazarlar Birliği PEN'in İsveç Yöneticisi Elisabeth Asbrink, Yalçın'ın serbest bırakılması çağrısında bulunurken, geçen ay Büyükada'da gözaltına alınıp tutuklanan diğer bir İsveç vatandaşı Ali Gharavi'nin de salıverilmesini istedi.

Asbrink, "Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB vatandaşlarına saygı göstermediği apaçık ortada. İsveç bu iki kişinin derhal ve ivedilikle serbest bırakılmasını sağlamak için her şeyi yapmalıdır" şeklinde konuştu.

İsveç'te İngilizce yayın yapan internet gazetesi The Local'da çıkan bir habere göre ülkenin Dışişleri Bakanlığı Yalçın'la görüşmek için girişimde bulundu.

Gazeteye açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı İletişim Sözcüsü Gunnar Vrang, "Hem Madrid'teki büyükelçiliğimiz hem de Barcelona'daki konsolosluğumuz İspanyol yetkililerle temas halinde ve konsolosluk nezdinde erişim için başvuruda bulunduk" sözlerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 02:45
YORUM EKLE