YAŞ toplantısı yapılmayacak

OHAL kapsamında çıkartılan KHK ile Yüksek Askeri Şura'nın (YAŞ) yapısında değişikliğe gidilmesinin ardından bu yıl bir ilk yaşanacak

YAŞ toplantısı yapılmayacak

Yılda iki kez ‘yaz’ ve ‘kış’ dönemi olağan toplantısını yapan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), yapısındaki değişikliklerin ardından bu yıl kış dönemi toplantısını yapmayacak.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, yaz dönemi toplantısı olarak nitelendirilen ağustos ayındaki toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) terfiler ele alınırken, kış dönemindeki toplantıda TSK’nin harbe hazırlık durumu, bölgesel gelişmeler gibi konular gündeme geliyordu.

Ancak, OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle Şura’nın yapısı değiştirildi. Düzenlemeyle, YAŞ’ın, Başbakanın çağrısıyla yılda en az bir kez toplanması kararlaştırıldı. Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına ise kış toplantısının yapılması öngörülmüyor.

İLK GENELKURMAY’DA YAPILMADI

Yaş toplantısı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 28 Temmuz’da gerçekleştirilmiş ve ilk kez Genelkurmay Karargahı yerine Çankaya Köşkü’nde üyeler biraraya gelmişti. 23 Ağustos’ta yapılan ikinci toplantıda, terfiler ve emeklilikler ele alınmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2016, 21:06

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER