Yargıtay'dan Habur kararı

Yargıtay, ceza verilen 7 kişiden 3'ünün cezasını onadı...

Yargıtay'dan Habur kararı

Kandil Dağı'ndaki PKK kampı ile Mahmur kampından 19 Ekim 2009'da Habur Sınır Kapısı'ndan geçerek Türkiye'ye gelen 34 kişi serbest bırakılmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı daha sonra bu kişilerden 30'u hakkında "terör örgütünün propagandasını yapmak" iddiasıyla dava açmıştı.

Bu kişilerden Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 7 kişi, 9 yıl 6 ay ile 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Mahkeme heyeti yargılama sırasında sanıkların "etkin pişmanlık için değil, Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geldik" sözünü esas almış ve indirim uygulamamıştı.

Yargılama sonrası sanık avukatları temyiz için Yargıtay'a başvurdu. Dosyayı inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Kandil kampından gelen PKK'li Hüseyin İpek ile Mustafa Ayhan ve Mahmur'dan gelen Nurettin Turgut'a verilen cezaları yerinde bularak onadı.

Daire, Mahmur'dan gelen Melikşah Soydan, Haci Surgun, Kamil Ökten ile Fatma İzer'le ilgili ise 3. yargı paketindeki TCK 220. maddesinde yer alan değişikliklerin sanık lehine uygulanması yönündeki itirazı kabul etti.

Yargıtay, 4 sanığın dosyasını yeniden yargılanmaları için Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2012, 09:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER